Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak rozliczyć fakturę zakupową dotyczącą transakcji odwrotnego obciążenia?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Otrzymałem ostatnio fakturę, na której dwie pozycje dotyczące zakupu wyrobów ze stali zamiast stawki podatku VAT mają oznaczenie “OO”. U dołu faktury legenda mówi, że jest to odwrotne obciążenie. Jak rozliczyć fakturę zakupową dotyczącą transakcji odwrotnego obciążenia w KPiR, a jak w ewidencji VAT?

Mirek, Ostrów Wielkopolski

 

Dokonanie zakupu wybranych wyrobów metalowych, w stosunku do których zgodnie z przepisami stosuje się zasadę odwrotnego obciążenia oznacza, że to nabywca zobowiązany jest do rozliczenia z tego tytułu podatku VAT. Zakup u czynnego podatnika VAT w kwocie netto księgowany jest do KPiR w kolumnie odpowiadającej charakterowi zakupu (jeżeli służy dalszej odsprzedaży wykazuje się w kolumnie 10 - zakup towarów handlowych i materiałów podstawowych) natomiast dla celów VAT ewidencja wygląda nieco inaczej niż przy “zwykłym” zakupie.

Przede wszystkim, jako nabywca towarów z odwrotnym obciążeniem, jest Pan zobowiązany do wykazania podatku VAT należnego od zakupu. W tym celu na początek należy ustalić stawkę podatku VAT, jaką dany towar opodatkowany jest w kraju. Następnie od ceny netto nalicza się podatek i wykazuje w rejestrze VAT sprzedaży, na koniec okresu rozliczeniowego, przenosząc go do VAT-7(VAT-7K), zapisując cenę netto. Następnie, jako że nabycie służy czynnościom opodatkowanym, czynnemu podatnikowi przysługuje odliczenie VAT od zakupu. Tę samą wartość netto i podatku VAT wykazanego po stronie sprzedaży, wykazuje się również po stronie zakupu. Kwoty odliczeń z rejestru VAT zakupu przenosi się - jak przy innych nabywanych dla celów sprzedaży opodatkowanej towarach - do deklaracji VAT-7(VAT-7K).

Transakcja nabycia towarów z odwrotnym obciążeniem u czynnego podatnika pozostaje więc transakcją neutralną ze względu na podatek VAT. Przedsiębiorca powinien jednak pamiętać o wykazywaniu zakupu w odpowiednich rubrykach deklaracji.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów