0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Stary NIP dla przedsiębiorcy - zakładanie działalności pod zniesionym NIP-em

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W 2010 roku w związku z podjęciem pierwszej pracy został mi nadany NIP. W roku 2012 wraz ze zmianą przepisów NIP został zniesiony. Obecnie planuję założyć działalność, w związku z czym pojawia się pytanie, czy możliwe jest zakładanie działalności pod zniesionym NIP-em? Czy stary NIP dla przedsiębiorcy ma znaczenie?

Emanuel, Zbąszynek

 

Wraz z 1 stycznia 2012 roku zniesiony został obowiązek nadawania NIP-u podmiotom, które posiadają numer PESEL. Podmiotom, którym NIP został nadany, a z niego nie korzystały z racji braku konieczności - tak jak w Pana przypadku NIP został zniesiony. Mowa tutaj o osobach fizycznych nieprowadzących działalności, niebędących czynnymi podatnikami podatku VAT oraz niebędących płatnikami podatków lub też składek ZUS. Identyfikatorem podatkowym takich podmiotów stał się numer PESEL.

Obecnie podmioty, którym numer NIP został zniesiony, a chciałyby rozpocząć prowadzenie działalności - tak jak w Pana przypadku muszą dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego w celu pozyskania nowego NIP-u.

Zgłoszenie identyfikacyjne potrzebne do uzyskania NIP-u składa się w ramach wniosku o wpis do CEIDG na formularzu CEIDG-1. We wniosku nie umieszcza się starego NIP-u, w związku z czym nie ma obowiązku jego pozyskania przed rozpoczęciem działalności.

Wniosek CEIDG można złożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Nie później niż w dniu następnym po dokonaniu wpisu, CEIDG przesyła dane z wniosku o wpis do US, który został wskazany we wniosku.

Zatem założenie działalności gospodarczej bez aktualnego NIP-u jest możliwe. NIP nadawany jest automatycznie po złożeniu wniosku do CEIDG. Po jego nadaniu będzie on widoczny w CEIDG. Stary NIP dla przedsiębiorcy zostanie zastąpiony nowym. Nowy NIP nie będzie już wygasał w razie zaprzestania lub zawieszenia działalności.

Niezależnie od liczby opłacanych podatków, formy opodatkowania, jak i rodzaju prowadzonej działalności podatnik może posiadać wyłącznie jeden numer identyfikacji podatkowej. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów