Poradnik Przedsiębiorcy

Umowa powierzenia danych osobowych między kontrahentami

Mój kontrahent zaproponował mi podpisanie umowy powierzenia danych osobowych. Do czego potrzebna jest taka umowa powierzenia?

Jan, Brzeg

 

Przedsiębiorca budujący bazę danych np. kontrahentów staje się administratorem danych osobowych swoich klientów i dostawców. Zasady przetwarzania danych osobowych ustanawia Ustawa o ochronie danych osobowych. W celu zapewnienia należytej ochrony zapisanych w niej danych administrator, powierzając dostęp do danych osobie trzeciej w konkretnie prawnie dozwolonym celu, powinien powierzyć te dane na podstawie umowy.

O zawarciu umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych mówi art. 31 ust. 1 Ustawy o ochronie danych osobowych: “Art. 31. 1. Administrator danych może powierzyć innemu podmiotowi, w drodze umowy zawartej na piśmie, przetwarzanie danych.”

W rozumieniu powyższego artykułu - jeżeli przedsiębiorca jest administratorem danych osobowych, które powierza innemu podmiotowi w celu wykonania określonej czynności, powinien zabezpieczyć bezpieczeństwo tych danych, podpisując umowę powierzenia (np. powierzenie danych osobowych pracownikom biura rachunkowego, które prowadzi rozliczania kadrowe).

Co ważne, jedynie umowa zawarta na piśmie, zawierająca zakres i cel, w jakim dane osobowe będą przetwarzane, będzie miała moc prawną.