Niespłacone raty pożyczek lub kredytów mogą skutkować wypowiedzeniem umowy pożyczki przez wierzyciela, firmę pożyczkową lub bank. Ponadto wierzyciel może wezwać komornika do odzyskania należnych długów. Gdy sytuacja finansowa dłużnika nie pozwala na spłacenie zobowiązania, warto napisać wniosek o rozłożenie długu na raty.
Pobierz darmowy wzór wniosku o rozłożenie długu na raty w formacie pdf i docx!
Co powinien zawierać wniosek o rozłożenie długu na raty?
Wniosek o rozłożenie długu na raty powinien zawierać:
-
dane dłużnika – imię, nazwisko i adres;
-
dane formalne - miejscowość i datę sporządzenia wniosku;
-
nagłówek stanowiący, o czym jest pismo: wniosek o rozłożenie długu na raty;
-
zdanie stanowiące istotę pisma, np. Proszę o rozłożenie długu na raty – zalecana jest forma grzecznościowa;
-
informację, jaka jest wysokość całego długu i ile zostało już spłacone;
-
propozycję spłaty, np. z rozbiciem na kwoty miesięcznie lub na daty – dłużnik nie powinien proponować zbyt małych kwot, jednak ich wysokość powinna być taka, aby był on w stanie spłacić je w podanym terminie;
-
uzasadnienie – w tym miejscu należy wyjaśnić, dlaczego prosi się o rozłożenie długu na raty (np. poniesienie niezaplanowanych niezbędnych wydatków, obniżka wynagrodzenia, utrata pracy, choroba) – powód powinien być wiarygodny oraz wyrażony zwięźle i konkretnie;
-
do pisma można dołączyć dokumenty potwierdzające sytuację finansową, np. paski wynagrodzeń czy rachunki za czynsz.
W jakiej formie wysłać wniosek o rozłożenie długu na raty?
Wniosek o rozłożenie długu na raty można złożyć osobiście lub wysłać pocztą. Wybierając drugą formę, warto poprosić o potwierdzenie odbioru, aby mieć pewność, że adresat otrzymał pismo.
Część firm pożyczkowych umożliwia złożenie wniosku drogą elektroniczną, np. poprzez e-mail. Wówczas poprośmy o zwrotną wiadomość potwierdzającą przyjęcie wniosku.
Wniosek o rozłożenie długu na raty do komornika?
W momencie, gdy pożyczający w porę nie spłaci długu, wierzyciel może powołać komornika, aby to ten odzyskał zaległe pieniądze. Jeśli komornik pośredniczy w ściąganiu należności wniosek o rozłożenie długu na raty wciąż należy kierować do wierzyciela. Trzeba też pamiętać, że adresatem wniosków i próśb powinien być wierzyciel, nie komornik.
Co prawda, wierzyciele nie mają obowiązku, aby pozytywnie rozpatrzyć wniosek o rozłożenie długu na raty, jednak zawsze warto takie pismo wystosować, ponieważ część pożyczkodawców rozpatruje pozytywnie taki wniosek.