0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Przedłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zgodnie z tym, co na ostatniej konferencji prasowej zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, szkoły nadal pozostają zamknięte aż do 24 grudnia 2020 roku. W związku z tym jako pierwsze pojawiły się pytania, czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony?

Przedłużenie wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Jak można sprawdzić w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu, trwają  przygotowania nowego rozporządzenia w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19. Projekt przygotowywany jest przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pod przewodnictwem wiceministra Stanisława Szweda.

Nowy projekt przewiduje, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony o kolejne 25 dni, czyli za okres od 30 listopada do 24 grudnia. Zasady wypłaty nie ulegną zmianie i będą odbywały się na takich samych zasadach jak do tej pory. 

Wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostanie przedłużona do 24 grudnia 2020 r.

Oznacza to, że dodatkowe świadczenie będzie przysługiwało w przypadku, kiedy rodzic musi sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem z powodu:

  • zamknięcia szkół;
  • niemożności sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub opiekuna dziennego z powodu COVID-19;
  • ograniczenia funkcjonowania lub zamknięcia żłobków, klubów dziecięcych czy przedszkoli z powodu COVID-19.

W wyjaśnieniach osób z resortu można usłyszeć: „Nie ma innej możliwości osiągnięcia celu projektu za pomocą innych środków”.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy również dla rolników

Równolegle również w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowywane są zmiany dotyczące rozporządzenia w sprawie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rolników. Za tę cześć odpowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.

Co z wypłatą zasiłku po 24 grudnia 2020 roku?

Pod dużym znakiem zapytania stoi odpowiedź na to, co rząd zaproponuje po 24 grudnia 2020 roku. Wynika to z tego, że według normalnego kalendarza szkół okres świąteczny zawsze był okresem wolnym od szkoły. Dzieci wracały do niej dopiero 2 stycznia. Z kolei w tym roku od razu po świętach, czyli 4 stycznia (2–3 stycznia wypada w weekend) rozpoczyna się dwutygodniowy okres ferii zimowych dla wszystkich województw jednocześnie. Oznacza to, że w tym okresie szkoły zostaną zamknięte. Jak będą wyglądać dalsze rozporządzenia w związku z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? Na odpowiedź zapewne przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka tygodni.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów