0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy skrócony w związku z otwarciem żłobków i przedszkoli

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rodzicom, którzy muszą sprawować opiekę nad dziećmi do lat 8, z powodu zamknięcia placówek oświatowych przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Mimo że świadczenie zostało niecały tydzień temu wydłużone do 25 kwietnia, to część osób już od kolejnego tygodnia nie będzie mogła z takiego wsparcia skorzystać.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy tylko do 18 kwietnia

8 kwietnia pojawiło się rozporządzenie wydłużające okres korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia. Jednakże w środę 14 marca minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej podał informację, że od 19 kwietnia żłobki i przedszkola zostaną ponownie otwarte. Oznacza to, że rodzice dzieci uczęszczających do tych placówek otrzymają wspomniane świadczenie wyłącznie za okres do 18 kwietnia.

Co ze złożonymi już wnioskami?

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie gov.pl w związku z otwarciem żłobków i przedszkoli osoby, które złożyły wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia takiej placówki do 25 kwietnia, automatycznie będą miały skrócony okres ubiegania się o świadczenie. Nie muszą jednak składać dodatkowych dokumentów czy korygować tych uprzednio dostarczonych do ZUS-u. Warto również wspomnieć o sytuacji rodziców, których dzieci, ze względu na ograniczenia wprowadzone w placówce, nie zostaną przyjęte pod opiekę – w tym temacie znajdziemy również wyjaśnienia na stronie rządowej:

„[…] w sytuacji, gdy mimo otwarcia placówek opiekuńczych (żłobków, przedszkoli) od 19 kwietnia 2021 roku nastąpi jednak nieprzewidziane zamknięcie placówki lub ograniczone funkcjonowanie w związku z COVID-19, w celu wypłaty zasiłku za okres po 18 kwietnia 2021 roku (czyli od 19 kwietnia br.) rodzice będą zobowiązani do złożenia nowego wniosku o wypłatę zasiłku – za okres, w jakim placówka jest zamknięta”.

Osoby, których dotyczy ten przypadek, mogą wnioskować obecnie o zasiłek maksymalnie do 25  kwietnia, przy czym możliwe jest jego wydłużenie.

Zasiłek na dziecko uczęszczające do szkoły

Od 19 kwietnia zostaną otwarte jedynie żłobki i przedszkola. Szkoły w dalszym ciągu pozostają zamknięte. Czyli pozostałe grupy, jak rodzice czy opiekunowie:

  • dzieci w wieku do lat 8 uczęszczających do szkół;
  • dzieci niepełnosprawnych (uczęszczającym do szkoły);
  • sprawujący opiekę nad osobą dorosłą niepełnosprawną

ze względu na dalsze zamknięcie placówek (lub ich ograniczone funkcjonowanie) mogą starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na podstawie wcześniej złożonych wniosków. Świadczenie na tę chwilę przysługuje im do 25 kwietnia, przy czym okres ten może zostać wydłużony.

Skrócenie okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 18 kwietnia dotyczy osób, które od 19 kwietnia będą mogły oddać swoje pociechy do żłobka czy przedszkola. W pozostałych przypadkach rodzice mogą starać się obecnie o świadczenie do 25 kwietnia.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów