Aktualnie trwa już IV fala pandemii koronawirusa. Wzrost zachorowań jest bardzo dynamiczny. W odróżnieniu od poprzednich, w tej fali choruje bardzo dużo dzieci. Dlatego też rząd podjął decyzję, że od 20 grudnia do 9 stycznia (z wyłączeniem przerwy świątecznej) w całym kraju uczniowie przechodzą na naukę zdalną.
Projekt dodatkowego zasiłku opiekuńczego
"W projekcie rozporządzenia proponuje się przyznanie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w okresie od dnia 20 grudnia 2021 r. do dnia 9 stycznia 2022 r. (na okres 21 dni)" – można przeczytać w wykazie prac rządu.
Ważną zmianą, która wynika z opublikowanego rozporządzenia, jest to, że dyrekcja w okresie nauki zdalnej ma obowiązek zapewnić opiekę świetlicową dla uczniów klas I-III, jeśli z takim wniosek zwrócą się rodzice.
Zasady przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego
Przypomnijmy , że zasiłek opiekuńczy wypłacany jest jednemu z rodziców, który złoży wniosek i jego przyznanie.Wysokość zasiłku stanowi 80% wynagrodzenia. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest za każdy dzień sprawowania opieki, co ważne nawet za dni ustawowo wolne.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przyznany rodzicom, kiedy nie ma innych członków rodziny, którzy mogliby opiekować się dzieckiem w tym czasie.
Zasiłek przysługuje rodzicom dzieci
- do lat 8,
- do lat 16, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dni dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie są wliczane do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego.