Ostatnie artykuły autora:
Rozliczenia międzyokresowe kosztów i przychodów - sposób dekretacji
Wśród podmiotów prowadzących księgi rachunkowe w oparciu o zasady wskazane w ustawie o rachunkowości, występują często rozliczenia międzyokresowe przychodów i kosztów. Dowiedz się, jak pomagają one zachować zasadę współmierności przychodów i kosztów.
19 maja 2023
Amortyzacja bilansowa i podatkowa - jakie są zasadnicze różnice?
Przez amortyzację rozumie się zmniejszenie wartości środka trwałego przez jego naturalne zużycie. Sprawdź, na czym polega amortyzacja bilansowa i podatkowa oraz czym się różnią. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
4 kwietnia 2023
Możesz naliczyć odsetki ustawowe od opóźnionych należności
Odsetki ustawowe to najpopularniejszy rodzaj odszkodowania, jakie przedsiębiorcy egzekwują od swoich kontrahentów z tytułu nieopłaconych w terminie należności. Dowiedz się, jak obliczyć wysokość odsetek ustawowych i sprawdź oraz ile aktualnie wynoszą!
22 lutego 2023
Faktura zakupu z poprzedniego roku podatkowego w KPiR
Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy często otrzymują faktury kosztowe z opóźnieniem. Czy wiesz, jak powinna zostać ujęta w Księdze Przychodów i Rozchodów faktura zakupu z poprzedniego roku podatkowego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
21 lutego 2023
Zwolnienie z kasy fiskalnej na podstawie struktury obrotu
Czy sprzedaż na rzecz osób fizycznych zawsze musi być ewidencjonowana na kasie? Komu przysługuje zwolnienie z kasy fiskalnej ze względu na limit obrotów? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak ewidencjonować sprzedaż w przypadku zwolnienia podmiotowego.
24 stycznia 2023
Przełom roku w biurze rachunkowym - jak się przygotować?
Koniec roku w biurze rachunkowym to czas ustalania nowych cenników, a także przygotowania do pytań od klientów m.in. o wybór optymalnej formy opodatkowania. Dowiedz się, jak odpowiednio przygotować się na nadchodzący przełom roku w biurze rachunkowym!
8 grudnia 2022
Zawieszenie działalności przez klienta biura rachunkowego
Czy wiesz, jak biuro może rozliczać się z klientem w okresie kiedy zawiesił swoją działalność? Jak zawieszenie działalności wpływa na prawo do dokonywania czynności w tym zawierania umów przez klienta? Sprawdź, jak zawiesić działalność klienta!
18 stycznia 2023
Kilka działalności gospodarczych a składki ZUS
Wielu przedsiębiorców prowadzi kilka działalności gospodarczych równocześnie. Jak w takiej sytuacji wygląda rozliczenie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych? Czy wszystkie składki należy opłacać podwójnie? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł i sprawdź!
23 lipca 2022
Zgłaszanie pełnomocnika w CEIDG
Obecnie w istniejącym systemie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej każdy przedsiębiorca ma prawo do zgłoszenia osoby upoważnionej do działania w jego imieniu - pełnomocnika. Jak wygląda zgłaszanie pełnomocnika w CEIDG? Sprawdź!
15 lipca 2022
Rozliczenie wspólnie z małżonkiem a przekroczenie progu podatkowego
Czy możliwe jest rozliczenie wspólnie z małżonkiem po przekroczeniu limitu progu podatkowego 85 528 zł i jak tego dokonać?
6 lipca 2022
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Jak wygląda wyliczenie składki zdrowotnej u ryczałtowca w 2025 roku?
- Umowa zlecenie 2025 - warunki pracy, zasady na umowie zlecenie
Wzory dokumentów