Ostatnie artykuły autora:
Jakie są podatkowe skutki rozdzielności majątkowej w małżeństwie?
W artykule opisane zostały podatkowe skutki rozdzielności majątkowej, głównie w aspekcie korzystania z wspólnych kont bankowych. Sprawdź, jak przepisy dotyczące podatku dochodowego odnoszą się do zarządzania wspólnymi środkami przez małżonków.
4 marca 2025
Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. - zobowiązania za podatki
Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. niesie za sobą wiele konsekwencji. Czy wiesz, jak przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wpływa na dotychczasowe podatki i zaległości? Wyjaśniamy w artykule.
4 marca 2025
Remanent, czyli spis z natury - to warto wiedzieć!
Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność nie uniknie konieczności sporządzenia remanentu. Jest to obowiązek wynikający bezpośrednio z rozporządzenia w sprawie prowadzenia KPiR. Czym jest remanent i w jaki sposób sporządzić remanent w firmie? Sprawdź!
4 marca 2025
Odpis na ZFŚS w kosztach uzyskania przychodów
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, a także jego stworzenie spoczywa na pracodawcy. Jest to obowiązek, który wynika z zatrudniania pracowników. W artykule omawiamy czym jest odpis na ZFŚS w kontekście kosztów uzyskania przychodów. Sprawdź!
4 marca 2025
Zmiana formy opodatkowania w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej
Zmiana formy opodatkowania w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej może budzić liczne wątpliwości. Kluczową kwestią jest wyjaśnienie możliwości zmiany formy opodatkowania w takich okolicznościach. Przeczytaj artykuł by dowiedzieć się więcej!
3 marca 2025
Najem prywatny w ramach działalności nierejestrowanej
Najem prywatny a działalność nierejestrowana – czy można rozliczać wynajem nieruchomości bez rejestracji firmy? Sprawdź, jakie obowiązki podatkowe się z tym wiążą i czy najem prywatny może być prowadzony w ramach działalności nierejestrowanej.
28 lutego 2025
Rejestracja do VAT z datą wsteczną - czy jest możliwa?
Przedsiębiorca, aby być czynnym podatnikiem podatku VAT, zobowiązany jest do terminowego złożenia deklaracji VAT-R. Co dzieje się w przypadku niedotrzymania terminu złożenia deklaracji? Czy możliwa jest rejestracja do VAT z datą wsteczną? Sprawdź teraz!
28 lutego 2025
Czy nierezydent może posiadać mikrorachunek podatkowy?
Podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku w Polsce jest między innymi nierezydent. Do zapłaty większości służy mikrorachunek podatkowy. Czy nierezydent musi go posiadać? Odpowiadamy na to pytanie w artykule na ten temat. Sprawdź!
28 lutego 2025
Aktualizacja VAT-R przy zmianie sposobu rozliczania VAT
VAT-R przy zmianie sposobu rozliczania VAT wymaga aktualizacji zgłoszenia. Podatnicy VAT muszą zarejestrować się, a osoby korzystające ze zwolnienia mogą to zrobić dobrowolnie. Jak zmienić status podatkowy? Sprawdź, szczegóły w artykule!
27 lutego 2025
Kasa fiskalna w działalności komornika - czy jest niezbędna?
Usługi komornicze są objęte podatkiem od towarów i usług. Jak zatem w tym kontekście wygląda rejestrowanie sprzedaży? Czy kasa fiskalna w działalności komornika jest niezbędna? Odpowiadamy na te pytania w artykule. Sprawdź więcej!
27 lutego 2025
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
- Koszt całkowity zatrudnienia pracownika w 2025 roku - musisz to wiedzieć!
Wzory dokumentów