Ostatnie artykuły autora:
Rozliczenie zaliczki na poczet importu usług, do którego nie doszło
Rozliczenie zaliczki na poczet importu usług wiąże się z koniecznością odpowiedniego rozliczenia VAT. Co w przypadku, gdy usługa nie zostanie ostatecznie zrealizowana? Sprawdź, szczegóły w artykule i dowiedz się, jak postępować w takim przypadku.
18 lutego 2025
Usługa spedycyjna wykonana przez zagraniczną firmę
Usługa spedycyjna nabyta przez polskiego podatnika wiąże się z koniecznością rozliczenia VAT tylko wtedy, gdy miejscem opodatkowania jest Polska. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj artykuł, aby poznać więcej informacji!
18 lutego 2025
Likwidacja środka trwałego zniszczonego w powodzi – skutki podatkowe
Likwidacja środka trwałego zniszczonego w powodzi może pozwolić na zaliczenie nieumorzonej wartości do kosztów podatkowych. Kluczowe jest spełnienie warunków ustawowych oraz właściwa dokumentacja likwidacji. Jak prawidłowo to rozliczyć? Sprawdź!
17 lutego 2025
Pożyczka udzielona spółce przez osobę trzecią – czy trzeba płacić PCC?
Pożyczka udzielona spółce przez osobę trzecią podlega opodatkowaniu PCC, jednak w niektórych sytuacjach może zostać zwolniona z tego obowiązku. Sprawdź, czy Twoja spółka może skorzystać ze zwolnienia. Przeczytaj artykuł!
17 lutego 2025
Podatek od wyjścia - przeniesienie majątku do innego kraju UE
Czym jest podatek od niezrealizowanych zysków (inaczej podatek od wyjścia)? W jakiej sytuacji może dojść do podwójnego opodatkowania i jak go uniknąć? Na czym polega metoda step-up i jakie są praktyczne metody jej zastosowania? Sprawdź!
17 lutego 2025
Sprzedaż na Vinted - kiedy należy założyć działalność gospodarczą?
Sprzedaż na Vinted może obejmować zarówno sprzedaż pojedynczych przedmiotów, jak i regularną działalność handlową. W zależności od skali i charakteru sprzedaży, przychód z tego tytułu może być różnie klasyfikowany na gruncie podatkowym. Sprawdź!
17 lutego 2025
Wystąpienie wspólnika ze spółki z o.o. – sprzedaż udziałów czy umorzenie?
Wystąpienie wspólnika ze spółki z o.o. przez umorzenie udziałów wymaga odpowiedniego ujęcia w księgach rachunkowych. Tekst omawia zasady ewidencji księgowej nabycia, umorzenia oraz finansowania udziałów, wskazując na skutki podatkowe i bilansowe.
14 lutego 2025
Informacja IFT-1/IFT-1R – do czego służy?
Podatnik w Polsce zobowiązany jest do składania różnych informacji podatkowych oraz deklaracji. Czym jest informacja IFT-1/IFT-1R? Czego dotyczy i kto powinien ją złożyć? Sprawdź w naszym artykule dla kogo sporządzenie tej informacji jest obowiązkowe!
14 lutego 2025
Ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy w działalności
Ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy wymaga wniosku podatnika, który musi uprawdopodobnić, że zaliczki byłyby za wysokie w stosunku do podatku należnego. Organ podatkowy jest zobowiązany do podjęcia decyzji. Zobacz więcej!
14 lutego 2025
Pay and refund w podatku u źródła – jak unikąć konieczności stosowania systemu?
Pay and refund związany jest z poborem podatku u źródła, w ramach którego płatnik może zastosować preferencje, zwolnienie, czy też wyłączenia podatkowe. Na czym polega system pay and refund? Jakie formalności są z nim związane? Przeczytaj i dowiedz się!
14 lutego 2025
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Wynagrodzenie chorobowe 2025 - jak obliczyć?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
Wzory dokumentów