Ostatnie artykuły autora:
Umowa najmu między udziałowcem a spółką z o.o.
Umowa najmu zawarta pomiędzy spółką z o.o. a jej udziałowcem, będącym osobą fizyczną, skutkuje opodatkowaniem przychodu z najmu prywatnego na zasadach ryczałtu. Czym są podmioty powiązane? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej!
14 lutego 2025
Nieodpłatne świadczenia między podmiotami powiązanymi w CIT
Nieodpłatne świadczenia mogą generować przychód do opodatkowania i obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych. Sprawdź, kiedy transakcje między podmiotami powiązanymi wymagają zachowania ceny rynkowej i jakie konsekwencje to niesie!
13 lutego 2025
IP BOX w ramach uproszczenia zaliczki - jak ją ustalić?
IP BOX podlega wykazaniu w rocznym zeznaniu podatkowym, stanowiąc podstawę do obliczenia zaliczki uproszczonej. IP BOX to ulga na dochody z działalności gospodarczej oraz z kwalifikowanych praw własności. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
13 lutego 2025
Różnice kursowe powstałe w okresie zawieszenia działalności a podatek dochodowy
W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może nadal przyjmować należności oraz regulować zobowiązania powstałe przed zawieszeniem. Sprawdź, jak w związku z tym rozliczyć różnice kursowe powstałe w okresie zawieszenia działalności!
13 lutego 2025
Tworzenie gier komputerowych a stawka ryczałtu
Tworzenie gier komputerowych przez przedsiębiorców, może sprawiać trudności przy wyborze stawki ryczałtu. Jakie jest stanowisko organów podatkowych w tej kwestii? Sprawdź artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć swoją działalność!
13 lutego 2025
Firmanctwo – na czym polega i jakie rodzi sankcje podatkowe?
Firmanctwo to zjawisko, do którego dochodzi bardzo często. Dokonujące go, podmioty narażają się na konsekwencje podatkowe oraz skarbowe. Czym zatem jest i na czym dokładnie polega firmanctwo? Do jakich skutków może prowadzić? Przeczytaj i dowiedz się!
12 lutego 2025
Ulga na złe długi a odroczenie płatności
Ulga na złe długi pozwala na korektę podstawy opodatkowania i podatku należnego, gdy wierzytelność staje się nieściągalna po 90 dniach. W przypadku osób fizycznych dodatkowe warunki to m.in. wyrok sądu. Zapoznaj się z artykułem!
12 lutego 2025
Wydanie nieruchomości w ramach podziału majątku wspólnego małżonków w kontekście VAT
Wydanie nieruchomości w ramach podziału majątku wspólnego małżonków w kontekście VAT może budzić liczne wątpliwości. Jak wygląda kwestia opłacenia podatku VAT? Przeczytaj artykuł i poznaj stanowisko organów podatkowych w tym zakresie.
12 lutego 2025
Likwidacja działalności gospodarczej a korekta VAT od nakładów na obcy środek trwały
Likwidacja działalności gospodarczej wymaga spisu z natury i odprowadzenia VAT w ramach remanentu. Jak wygląda opodatkowanie nakładów na obcy środek trwały? Dowiedz się w naszym artykule, jak prawidłowo rozliczyć te kwestie!
12 lutego 2025
Likwidacja środka trwałego może być kosztem podatkowym
Likwidacja środka trwałego może wiązać się z rozliczeniem nieumorzonej wartości w kosztach. Warunkiem jest, by nie wynikała ze zmiany działalności. Sprawdź, kiedy poniesiona strata może obniżyć podatek i jakie wymogi trzeba spełnić w tym zakresie.
11 lutego 2025
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Wynagrodzenie chorobowe 2025 - jak obliczyć?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
Wzory dokumentów