Ostatnie artykuły autora:
Likwidacja działalności gospodarczej a korekta VAT od nakładów na obcy środek trwały
Likwidacja działalności gospodarczej wymaga spisu z natury i odprowadzenia VAT w ramach remanentu. Jak wygląda opodatkowanie nakładów na obcy środek trwały? Dowiedz się w naszym artykule, jak prawidłowo rozliczyć te kwestie!
12 lutego 2025
Likwidacja środka trwałego może być kosztem podatkowym
Likwidacja środka trwałego może wiązać się z rozliczeniem nieumorzonej wartości w kosztach. Warunkiem jest, by nie wynikała ze zmiany działalności. Sprawdź, kiedy poniesiona strata może obniżyć podatek i jakie wymogi trzeba spełnić w tym zakresie.
11 lutego 2025
Wywieranie znaczącego wpływu przez wspólnika spółki - co to właściwie oznacza?
Ustalenie powiązań pomiędzy podmiotami jest istotne ze względu na podatek dochodowy. Jednym z elementów określenia podmiotów jako powiązanych jest wywieranie znaczącego wpływu przez jeden podmiot na drugi. Czym właściwie jest wywieranie znaczącego wpływu?
11 lutego 2025
Odprawa pośmiertna ujęta w księgach rachunkowych
Odprawa pośmiertna to przychód z innych źródeł, który jest zwolniony z podatku dochodowego. Wypłacana jest po ustaniu stosunku pracy. Pracodawca nie ma też obowiązku pobierania zaliczek na podatek dochodowy, gdyż świadczenia są zwolnione. Sprawdź artykuł!
11 lutego 2025
Błędy po przejściu na estoński CIT dokonywanie korekty
Błędy po przejściu na estoński CIT wymagają korekty w okresie, w którym pierwotnie ujęto przychód lub koszt. Korekty dokonuje się, jeśli błąd był rachunkowy lub oczywistą omyłką. Przeczytaj artykuł aby dowiedzieć się więcej!
11 lutego 2025
Leasing zwrotny i jego ujęcie w KPiR - najważniejsze informacje
Leasing zwrotny polega na sprzedaży składnika majątku stanowiącego własność przedsiębiorcy i wykorzystywaniu go na podstawie umowy leasingu jako leasingobiorca. Jak ta kwestia wygląda w świetle prawa i jak poprawnie uwzględnić rozliczenie w KPiR? Sprawdź!
11 lutego 2025
Sprzedaż z kilku kas fiskalnych w JPK - najważniejsze informacje
Sprzedaż z kilku kas fiskalnych w przedsiębiorstwie wymaga odpowiedniej ewidencji podlegającej wykazaniu w pliku JPK w celu ustalenia podstawy obliczenia podatku należnego za dany okres rozliczeniowy. Przeczytaj artykuł by dowiedzieć się więcej!
10 lutego 2025
Faktura zaliczkowa za import usług a brak faktury
Faktura zaliczkowa za import usług nakłada obowiązek rozliczenia podatku na usługobiorcę, który staje się podatnikiem na zasadzie odwrotnego obciążenia. Koniecznie przeczytaj artykuł aby dowiedzieć się więcej!
10 lutego 2025
Przelew środków pomiędzy rachunkami bankowymi przedsiębiorcy a podatki
Przelew środków pomiędzy rachunkami bankowymi przedsiębiorcy może budzić wątpliwości podatkowe. W artykule omówimy, kiedy taka transakcja może zostać zakwestionowana przez fiskusa oraz jakie obowiązki dokumentacyjne mogą wynikać dla podatnika. Sprawdź!
7 lutego 2025
Koparka wirtualnych walut a rozliczenie zakupu w kosztach podatkowych
Koparka wirtualnych walut i związane z nią wydatki budzą wątpliwości podatkowe. Niedawne wyroki NSA sugerują, że mogą nie być kosztem uzyskania przychodu. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj szczegóły, jak rozliczyć te wydatki!
7 lutego 2025
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Wynagrodzenie chorobowe 2025 - jak obliczyć?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
Wzory dokumentów