Ostatnie artykuły autora:
Dokument sprzedaży w działalności nierejestrowanej - jak go ująć?
Działalność nierejestrowana jest prowadzona w sposób ciągły, zorganizowany, zarobkowy i we własnym imieniu. Mimo to nie wlicza się do działalności gospodarczej. W takim razie czy można wystawić dokument sprzedaży w działalności nierejestrowanej?
11 czerwca 2024
Umowa użyczenia nieruchomości - jak ją rozliczyć?
Właściciel, który oddaje nieruchomość w ramach umowy użyczenia, nie uzyskuje żadnych opłat i świadczeń od biorącego. Na czym polega umowa użyczenia nieruchomości i czy w jej przypadku powstaje przychód podatkowy po którejś ze stron? Przeczytaj!
11 czerwca 2024
Ulga na innowacyjnych pracowników w CIT - wszystko co musisz wiedzieć
Ulga na innowacyjnych pracowników to uprawnienie, z którego może skorzystać podatnik działający w zakresie prac badawczo-rozwojowych. Przeczytaj, w jaki sposób odliczana jest ulga i jakie wymagania muszą zostać spełnione, by z niej skorzystać.
10 czerwca 2024
Firmanctwo – na czym polega i jakie rodzi sankcje podatkowe?
Firmanctwo to zjawisko, do którego dochodzi bardzo często. Dokonujące go, podmioty narażają się na konsekwencje podatkowe oraz skarbowe. Czym zatem jest i na czym dokładnie polega firmanctwo? Do jakich skutków może prowadzić? Przeczytaj i dowiedz się!
10 czerwca 2024
Zakup licencji w kosztach uzyskania przychodów
Sposób ujęcia wydatku poniesionego na zakup licencji w kosztach uzyskania przychodów zależy od wartości i długości przewidywanego okresu, w którym nabyta licencja będzie użytkowana w ramach działalności gospodarczej. Sprawdź, jak rozliczyć taki zakup!
10 czerwca 2024
Opodatkowanie ryczałtem najmu prowadzonego przez agencję - czy to możliwe?
Podatnicy prowadzący najem prywatny nieruchomości mają do wyboru wyłącznie opodatkowanie uzyskanego przychodu na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Czy opodatkowanie ryczałtem najmu prowadzonego przez agencję również jest możliwe? Sprawdź!
7 czerwca 2024
Podatek VAT od importu przemycanych towarów - czy to możliwe?
Import towarów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Obowiązek podatkowy jak i opłaty celne ciążą na importerze. Zdarzają się jednak sytuacje, nielegalnego importu. Czy i na kogo nakłada się wtedy podatek vat od importu przemycanych towarów? Sprawdź!
7 czerwca 2024
UPL-1 po likwidacji firmy - wszystko co musisz wiedzieć!
Podatnicy składający deklaracje podatkowe, mogą ustanowić pełnomocnika w tym zakresie. UPL-1 to formularz, który to umożliwia. Pełnomocnictwo może być też udzielone w ramach przedsiębiorstwa. Czy UPL-1 po likwidacji firmy będzie obowiązywać? Przeczytaj!
7 czerwca 2024
Nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa pomiędzy małżonkami a podatki
Nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa pomiędzy małżonkami w ustroju wspólności majątkowej może być korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia podatkowego, o ile spełnione są określone warunki. Należy jednak pamiętać o ewentualnych wyjątkach.
6 czerwca 2024
Piknik firmowy w kosztach uzyskania przychodu
Pikniki i festyny firmowe często organizowane są w sezonie wiosenno-letnim. Ich celem jest zintegrowanie pracowników. Przeczytaj i dowiedz się, czy w świetle prawa podatkowego przedsiębiorca może uwzględnić piknik firmowy w kosztach uzyskania przychodu!
6 czerwca 2024
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Skala podatkowa 2024 a kwota wolna od podatku w 2024 roku
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Najniższa emerytura 2024 - ile wynosi minimalna emerytura w Polsce?
Wzory dokumentów