Serwis Kadrowy
Ponowne przeliczenie emerytury – kto może skorzystać?
Świadczenie emerytalne przysługuje osobom ubezpieczonym po osiągnięciu wieku emerytalnego lub odpowiedniego stażu pracy. Wskaźniki wpływające na to wyliczenie są co jakiś czas aktualizowane. Kiedy zatem można wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury?
9 kwietnia 2024
Umowa zlecenie i o pracę a PPK
PPK obejmują zatrudnionych zarówno w ramach umowy o pracę, jak i zlecenie. Czy wpłaty do PPK powinny być naliczane i pobierane od wynagrodzeń wypłacanych z tytułu każdej umowy? Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat: umowa zlecenie i o pracę a PPK.
9 kwietnia 2024
Choroba pracownika podczas dnia wolnego za pracę w niedzielę i święta
Kodeks pracy przyznaje pracownikom prawo do dni wolnych od pracy w niedziele i święta. W sytuacji, gdy pracownik wykonuje pracę w weekend może otrzymać dzień wolny w tygodniu. Jak jest rozliczana choroba pracownika w dniu wolnym? Sprawdź czytając artykuł!
9 kwietnia 2024
Kiedy można stosować 50-procentowe koszty w umowie o pracę?
Czy i kiedy można stosować 50-procentowe koszty uzyskania przychodu w umowie o pracę? Jakie są inne ulgi wliczane do limitu wynikającego z górnej granicy I progu skali podatkowej? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się!
8 kwietnia 2024
Przejęcie zakładu pracy - kto odpowiada za zobowiązania wobec pracowników?
Czy przejęcie zakładu pracy wiąże się z tym, że nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy? Sprawdź, kto odpowiada w takiej sytuacji za zobowiązania wobec pracowników!
8 kwietnia 2024
Despotyczny szef - jak sobie radzić w takiej sytuacji?
Despotyczny szef sprawia, że nasze emocje są na skraju wybuchu. Co cechuje despotycznego szefa? Jednak zdarza się, że chcemy zostać w firmie mimo wszystko. Jak radzić sobie z szefem tyranem? Co możemy zrobić? Przeczytaj w naszym artykule!
5 kwietnia 2024
Zasady prawa pracy - 10 najważniejszych zmian
Zarówno pracodawcy jak i pracownicy mają wobec siebie pewne zobowiązania, które są regulowane poprzez Kodeks pracy. Jakie kwestie regulują zasady prawa pracy? Przeczytaj artykuł, aby poznać więcej informacji na ten temat!
5 kwietnia 2024
Zasady zatrudniania na umowy cywilnoprawne
Umowy cywilnoprawne charakteryzują się innymi zasadami zawierania niż umowa o pracę. Dokładne zasady regulowane są przepisami Kodeksu cywilnego. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat umów cywilnoprawnych!
5 kwietnia 2024
Ulga na start a zgłoszenie z błędnym kodem
Ulga na start to ulga dla nowych przedsiębiorców, która w okresie pierwszych 6. miesięcy zwalnia z opłacania składek społecznych. Co jednak jeśli przedsiębiorca dokona błędnego zgłoszenia w ZUS? Czy ulga na start mu przepadnie? Sprawdź!
5 kwietnia 2024
Zakłady aktywności zawodowej mają mieć łatwiej
Zakłady aktywności zawodowej to wyodrębnione organizacyjnie i finansowo jednostki, które zapewniają zatrudnienie osobom niepełnosprawnym. Sprawdź artykuł i dowiedz się, kto może je tworzyć i jak wygląda kwestia dofinansowania kosztów utrzymania zakładu.
5 kwietnia 2024
Benefity pracownicze związane z rodzicielstwem - przegląd
Dziś nie tylko wynagrodzenie jest istotnym czynnikiem przy wyborze oferty pracy, lecz także ważne są inne oferowane przez niego świadczenia, czyli benefity pracownicze. Jakie są zatem benefity pracownicze związane z rodzicielstwem? Sprawdź!
4 kwietnia 2024
Umowa na okres próbny: zapis o okresie zatrudnienia w kolejnej umowie – jak bardzo jest wiążący w praktyce?
Umowa na okres próbny bywa pierwszą jaka jest zawierana. Zapisy w umowie na okres próbny określające planowany okres zatrudnienia w kolejnej umowie pełnią ważną funkcję informacyjną i deklaracyjną. Stanowią one punkt odniesienia dla dalszych negocjacji.
4 kwietnia 2024
Menedżer – co sprawia, że jest skuteczny?
Pracownicy często chcą się szkolić i awansować. Czy jednak każdy nadaje się na bycie przełożonym? Co sprawia, że menedżer jest skuteczny? Jakie cechy powinien posiadać? Przeczytaj nasz artykuł, gdzie odpowiemy na te pytania i dowiedz się więcej!
18 lipca 2025
Składka zdrowotna w działalności nierejestrowanej - czy jest obowiązkowa?
Prowadzenie działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele korzyści, w tym ograniczenie formalności do minimum. Czy oznacza to również, że składka zdrowotna w działalności nierejestrowanej nie jest wymagana? Przeczytaj w artykule!
3 marca 2025
Warunki dokształcania w umowie szkoleniowej
Jeżeli pracodawca zdecyduje się wysłać pracownika na szkolenie, to warto zawrzeć odrębną umowę w tej sprawie. Jak zatem właściwie określić warunki dokształcania w umowie szkoleniowej? Wyjaśniamy w artykule.
2 kwietnia 2024