Faktura w walucie obcej w transakcji krajowej a prawo odliczenia VAT
Otrzymałem fakturę od kontrahenta krajowego, opodatkowaną krajową 23% stawką podatku VAT, która wystawiona jest w dwóch walutach. Wartość netto faktury wyrażona jest w euro, natomiast kwota podatku VAT przeliczona została na złotówki. Na fakturze nie ma podanego kursu przeliczeniowego. Czy w obrocie krajowym wystawiona faktura w walucie obcej powinna zostać skorygowana?
Łukasz, Katowice
Otrzymana faktura, na której wartości podane są w walucie obcej, ale wartość podatku VAT - w złotówkach, jest prawidłowa i nie wymaga korekty.
Przepisy podatkowe nie wykluczają możliwości wystawienia faktury w walucie obcej w przypadku transakcji krajowej. Co więcej, w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT zostały wyszczególnione elementy, jakie powinna zawierać faktura. Jednym z nich jest wartość sprzedaży netto. Ustawodawca nie wskazał, w jakiej walucie kwota ta powinna zostać ujęta na fakturze.
Należy również zauważyć, że zgodnie z art. 106e ust. 11 ustawy o VAT kwoty podatku powinny zostać wykazane w złotówkach i jest to obowiązkowy element każdej faktury.
Kwoty podatku wykazuje się w złotych. Kwoty podatku wyrażone w walucie obcej wykazuje się w złotych przy zastosowaniu zasad przeliczania na złote przyjętych dla przeliczania kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania. Kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki od 0,5 grosza zaokrągla się do 1 grosza.
Potwierdzeniem poprawności wystawionej faktury w walucie obcej w obrocie krajowym jest interpretacja wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 grudnia 2010 r., IPPP3-443-1046/10-2/JF, w której czytamy:
(...) ustawodawca tylko w jednym przypadku wyraźnie określa jaka wartość winna być wyrażona w walucie polskiej – jest to kwota podatku. Istnieje zatem możliwość wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż w dowolnej walucie wymienialnej, ale kwota podatku powinna być zawsze wyrażona w walucie polskiej. W związku z powyższym, podatnik ma obowiązek wyrazić podatek VAT w PLN, w każdej fakturze wystawionej w walucie obcej. (...)
Faktura w walucie obcej a kurs przeliczeniowy
W katalogu obowiązkowych elementów faktury VAT ustawodawca nie wskazał konieczności podawania kursu przeliczeniowego walut obcych na złotówki. Jednak w myśl art. 31a ust. 1 ustawy o VAT faktura w walucie obcej powinna zostać przeliczona na złotówki według średniego kursu danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.
Warto podkreślić, że w sytuacji gdy sprzedawca zastosuje błędny kurs przeliczeniowy w stosunku do wartości podatku VAT, nabywca ma prawo odliczyć wartość podatku VAT w wysokości podanej na fakturze. Stanowisko takie potwierdził, wydając interpretację indywidualną, Dyrektor Izby skarbowej w Poznaniu, 9 października 2015 r., sygn. ILPP4/4512-1-239/15-2/BA, w której zostało wskazane, że:
(...) Spółka otrzymuje od kontrahentów wystawione na jej rzecz faktury VAT, przeliczone z waluty obcej na PLN przy zastosowaniu kursu walut niewynikającego z przepisów ustawy o podatku VAT. W efekcie kwota podatku VAT w PLN wykazana na fakturze wystawionej na rzecz Spółki, jest kwotą wynikającą z przeliczenia kwoty podatku VAT w walucie obcej na PLN według niezgodnego z przepisami ustawy o podatku VAT, kursu walut. (...) Analiza powołanego art. 88 ustawy prowadzi do wniosku, że w dyspozycji tego przepisu, jako przesłanki wyłączającej prawo nabywcy (podatnika) do odliczenia podatku naliczonego, nie ujęto przypadku przeliczenia wartości kwoty podatku na fakturze wyrażonej w walucie obcej po błędnym kursie. W takiej sytuacji, podatnik zachowuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wykazanego na tej fakturze. (...) w sytuacji zastosowania przez wystawiającego fakturę VAT kontrahenta-dostawcę Spółki błędnego kursu walutowego – Spółka ma prawo w całości do odliczenia podatku VAT naliczonego z tej faktury w kwocie, jaka została na niej wykazana. (...)
Jak zaksięgować fakturę w walucie obcej?
W celu zaksięgowania faktury w walucie obcej w systemie wfirma.pl należy przejść do zakładki: WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA VAT a następnie w podzakładce IMPORT Z ZAGRANICY I INNE ZAAWANSOWANE należy w polu Waluta wybrać walutę obcą w jakiej została wystawiona faktura i wprowadzić kwotę z faktury w polu Wartość netto.
Po zapisaniu system automatycznie dokona przeliczenia na złotówki i ujmie fakturę w ewidencjach podatkowych.
W kadrach
-
Od kiedy wyższe świadczenia za czas kwarantanny i izolacji?
-
Postojowe i zwolnienie z ZUS za grudzień i styczeń – praca nad projektem
-
Dłuższy urlop wypoczynkowy, praca zdalna w Kodeksie pracy oraz niższy klin podatkowy – planowane zmiany?
-
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 31 stycznia!
-
Kary za niezarejestrowanie umowy o dzieło w ZUS!
Podatek VAT
-
Import usług od kontrahenta spoza UE zarejestrowanego do VAT
-
Eksport usług do UE przez nievatowca - o czym warto pamiętać?
-
Usługi taksówkarskie rozliczane ryczałtem a JPK_V7 – wszystko, co musisz wiedzieć
-
Wystawienie faktury po terminie – jakie konsekwencje dla podatnika?
-
Faktura zaliczkowa a rejestry VAT i KPiR
Prowadzenie biznesu
-
Księgowość online za 0 zł - promocja dla czytelników Poradnika Przedsiębiorcy
-
Kasa fiskalna kiedy jest niezbędna w działalności?
-
Co się składa na koszty faktoringu? Sprawdź, za co płacisz faktorowi
-
Jak wypełnić formularz CEIDG-1- najważniejsze informacje
-
Kasy fiskalne online w gastronomii od 1 stycznia 2021 roku
- Obroty licencjonowanych bukmacherów 2020. Rynek bukmacherski w Polsce
- Sport to zdrowie… i nie tylko, czyli co nam daje aktywność fizyczna?
- Elektroniczne prawo jazdy - sprawdź, co daje aplikacja mObywatel!
- Igrzyska śmierci - powieść młodzieżowa, którą pokochają także dorośli
- Kto otrzyma bon turystyczny?