Księgowość firm
Prosta spółka akcyjna - podstawowe informacje
Prosta spółka akcyjna to nowa forma prowadzenia działalności, łączy cechy spółki z o.o. oraz akcyjnej. Prosta spółka akcyjna to idealna forma działalności dla przedsiębiorców prowadzących start-up. Jak założyć prostą spółkę akcyjną? Dowiedz się więcej!
17 lutego 2022
Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną – uniknięcie opodatkowania CIT
Zmiana opodatkowania spółek komandytowych spowodowała, że ta forma prowadzenia działalności gospodarczej nie jest już tak atrakcyjna podatkowo. Sprawdź, czy przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną to sposób na uniknięcie opodatkowania CIT.
25 czerwca 2022
Jak zaksięgować zakup sprzętu komputerowego z Niemiec?
Czy dokonując zakupu sprzętu komputerowego z Niemiec na potrzeby firmy należy rejestrować się do VAT-UE? Jak dokonać rozliczenia na gruncie podatkowym? Przeczytaj artykuł i sprawdź, w jaki sposób rozliczyć zakup sprzętu komputerowego z Niemiec!
14 stycznia 2022
Zapłata podatku z cudzego konta bankowego
Zdarzają się sytuacje kiedy przedsiębiorca nie posiada środków na swoim koncie i wówczas zapłata podatku jest niemożliwa. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy zapłata podatku z cudzego konta bankowego jest dopuszczalna i zgodna z przepisami. Sprawdź!
27 grudnia 2022
Zaniechana inwestycja - w jaki sposób ją rozliczyć?
Przedsiębiorcy dbając o rozwój firmy inwestują w nowe składniki majątku. Co jeśli z jakiś powodów rezygnują z inwestycji? Jak zaniechana inwestycja powinna być rozliczona? Czy można ująć ją w kosztach? Przeczytaj i znajdź odpowiedzi na te pytania!
1 września 2021
Umowa sponsoringu – rozliczenie na gruncie PIT
Umowa sponsoringu polega na tym, że sponsor zobowiązuje się do przekazania na rzecz sponsorowanego określonych świadczeń w zamian prowadzenia działań o charakterze promocyjnym oraz reklamowym. Dowiedz się jak rozliczać umowę sponsoringu na gruncie PIT!
3 marca 2022
Sprzedaż paliwa GTU – jak wybrać prawidłowe?
Jestem vatowcem prowadzącym stację paliw. Czy od 1 października 2020 roku sprzedaż paliwa GTU jest objęta obowiązkiem oznaczania?
16 lutego 2022
Nowy Ład w świetle prawa podatkowego - co się zmienia?
Nowy ład ma wprowadzić wiele istotnych zmianach w pracy przedsiębiorców. Liczne plany i projekty maja dotyczyć m.in. prawa podatkowego. Przeczytaj i dowiedz się co zmienia Polski ład, z jakich ulg będzie można skorzystać oraz co zmieni się w podatkach!.
16 lutego 2022
Czy opłata za przejazd autostradą jest kosztem uzyskania przychodu?
Przedsiębiorcy często wyjeżdżają w celach związanych z prowadzoną działalnością. W związku z tym pojawia się pytanie czy opłata za przejazd autostradą moze zostać zaliczona do kosztów firmowych? Przeczytaj i sprawdź, odpowiedź znajdziesz w artykule!
27 sierpnia 2021
Instytucja interpretacji indywidualnych - kiedy warto skorzystać ?
Masz wątpliwości odnośnie swojej sytuacji prawnej i nie wiesz jak właściwie postąpić ? Złóż wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, a z naszego artykułu dowiedz się jakie elementy wniosku są niezbędne aby został uznany za ważny.
17 stycznia 2022
Miejsce rezydencji podatkowej - jak ustalić?
Prawidłowo ustalone miejsce rezydencji podatkowej wiąże się z określeniem miejsca zamieszkania podatnika. Spełnienie jednej z dwóch przesłanek pozwala otrzymać status polskiego rezydenta podatkowego, który podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu
16 lutego 2022
Przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych – wniosek
Coraz chętniej zagraniczni przedsiębiorcy decydują się na prowadzenie działalności w Polsce. Dla zagranicznych przedsiębiorców została utworzona specjalna instytucja. Przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych - jakie są wymogi formalne dla wniosku?
30 maja 2022
Zmiany w e-handlu wprowadzone w pakiecie e-commerce
Zmiany w e-handlu od 1 lipca 2021 w ramach pakietu e-commerce zakładają uproszczenie w zakresie rozliczenia handlu elektronicznego na gruncie podatku VAT. Zmiany dotyczą świadczenia usług i dostawy towarów. Jakie nastąpiły zmiany? Dowiedz się więcej!
16 lutego 2022
Ulga badawczo-rozwojowa w działalności informatycznej
Ulga badawczo-rozwojowa funkcjonuje od niedawna, ale bardzo zyskuje na popularności. Warto jednak wiedzieć, że uprawnione do skorzystania z ulgi są podmioty prowadzące działalność innowacyjną. W artykule przedstawiamy właściwości ulgi B+R w branży IT!
16 sierpnia 2021
Zakup towaru z Chin na rzecz nabywcy z Polski a podatek VAT
Zakup towaru z Chin na rzecz nabywcy z Polski cieszy się dużą popularnością wśród polskich przedsiębiorców. Czy zakup towaru z Chin jest transakcją łańcuchową? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak należy rozliczyć podatek VAT od zakupu towarów z Chin!
16 lutego 2022