0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ordynacja podatkowa

Ordynacja podatkowa

Faktury ustrukturyzowane wystawiane w KSeF - przykłady

Już teraz podatnicy mają możliwość dobrowolnego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Dzięki temu faktury ustrukturyzowane będą w łatwy i szybki sposób wystawiane oraz udostępniane. Sprawdź, od kiedy będzie to obowiązek oraz jakie są korzyści.

28 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Wydatki na utwardzenie gminnej drogi dojazdowej w kosztach

Rozliczenie wydatków, które zostały poniesione na utwardzenie gminnej drogi dojazdowej może sprawiać problem. Czy taki wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy mamy do czynienia z inwestycją w obcym środku trwałym? Przeczytaj!

1 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Zapłata czynszu a umowa barterowa na gruncie PIT i VAT

W przypadku najmu, strony umowy w porozumieniu mogą ustalić, iż zapłata czynszu odbędzie się poprzez wykonanie remontu przez najemcę. W takiej sytuacji mamy do czynienia z umową barterową. Zapłata czynszu a umowa barterowa - jak rozliczyć? Zobacz!

18 maja 2022

Ordynacja podatkowa

Kiedy pełnomocnik tymczasowy firmy może ją reprezentować?

Co do zasady ustanowienie pełnomocnika tymczasowego w przedsiębiorstwie jest bardzo częstym zjawiskiem. Kiedy pełnomocnik tymczasowy firmy jest powoływany? W jakich okolicznościach pełnomocnik tymczasowy może reprezentować przedsiębiorstwo? Sprawdziliśmy!

9 maja 2022

Ordynacja podatkowa

Czy koszty przesyłki stanowią przychód u ryczałtowca?

Czy podatnik prowadzący sklep internetowy musi zapłacić podatek od kwot, które nabywcy przekazują na jego rachunek w celu opłacenia wysyłki towarów realizowanej przez pocztę lub firmę kurierską? Sprawdź, czy koszty przesyłki są przychodem u ryczałtowca!

9 maja 2022

Ordynacja podatkowa

Sukcesja podatkowa - kiedy ma miejsce i co oznacza?

Sukcesja podatkowa polega na nabyciu przez następcę prawnego praw oraz obowiązków przysługujących poprzednikowi. Mamy z nią do czynienia m.in podczas przekształcenia spółek, ale czy w każdym przypadku? Temat pogłębisz czytając nasz artykuł!

9 maja 2022

Ordynacja podatkowa

Zapłata PCC od umowy pożyczki w toku czynności sprawdzających

Niezgłoszona przez przedsiębiorcę otrzymana pożyczka od osoby trzeciej generuje konsekwencje na gruncie podatkowym. Sprawdziliśmy, ile wynosi sankcyjna stawka PCC od umowy pożyczki, która może zostać nałożona w toku czynności sprawdzających!

5 lipca 2022

Ordynacja podatkowa

Podatek PIT przy sprzedaży obrazów a koszty podatkowe

Malowanie obrazów to całkiem popularne zajęcie. Własnoręcznie namalowane obrazy są często sprzedawane przez autorów, co powoduje powstanie przychodu. Jak rozliczyć podatek PIT przy sprzedaży obrazów? Sprzedaż obrazów - czy to przychód z praw majątkowych?

25 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Zapłata podatku od nieruchomości na rzecz niewłaściwej gminy

Czy powinnam zgłosić się do urzędu gdy miała miejsce zapłata podatku od nieruchomości na rzecz niewłaściwej gminy?

25 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Pożyczka otrzymana z zagranicy - czy podlega opodatkowaniu w Polsce?

Umowa pożyczki to częste porozumienie zawierane przez podatników zarówno z kontrahentami polskimi jak i zagranicznymi. Jaki status podatkowy ma pożyczka otrzymana z zagranicy? Czy taka umowa jest opodatkowana podatkiem PCC? Odpowiedź w artykule!

27 lipca 2022

Ordynacja podatkowa

Darowizna firmowej nieruchomości – skutki w PIT i VAT

Nieruchomość jest często jednym z podstawowych składników wykorzystywanych w prowadzonej działalności. Spośród podatników zdarzają się osoby dokonujące darowizny takiego składnika. Sprawdź, z czym wiąże się darowizna firmowej nieruchomości w PIT i VAT!

21 kwietnia 2022

Ordynacja podatkowa

Firma w domu - jakich formalności trzeba dopełnić?

Firma w domu jest atrakcyjnym rozwiązaniem, jednak aby skorzystać ze związanych z tym przywilejów, należy dopełnić kilku formalności. Przeczytaj i dowiedz się, jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorcy, którego firma ma siedzibę w jego prywatnym mieszkaniu.

21 kwietnia 2022

Ordynacja podatkowa

Bony i kody rabatowe na kolejne zakupy – rozliczenie VAT i PIT

Przedsiębiorcy stosują różne akcje promocyjne i marketingowe. Jedną w popularnych praktyk są przekazywane bony i kody rabatowe na kolejne zakupy. W jaki sposób należy je opodatkować na gruncie podatków VAT i PIT? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

19 kwietnia 2022

Ordynacja podatkowa

Obowiązek przekazania aktu notarialnego do urzędu skarbowego

Dowiedz się, czy podatnik ma obowiązek przekazania aktu notarialnego do urzędu skarbowego, czy wystarczy ze na jego podstawie sporządzi deklarację podatkową i ureguluje podatek? Jakie dokumenty należy przekazywać do urzędów? Przeczytaj i sprawdź!

15 kwietnia 2022

Ordynacja podatkowa

Czy zmiana osoby płacącej podatek w ramach umowy jest możliwa?

Każdy podatnik ma obowiązek regulowania zobowiązań podatkowych wobec urzędu skarbowego. Czy zmiana osoby płacącej podatek w ramach umowy jest dopuszczalna przez prawo? Jak odbywa się przeniesienie obowiązku podatkowego na innego podatnika? Przeczytaj!

25 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów