Serwis Prawny
Sprzedaż udziału w nieruchomości wspólnej - czy jest możliwa?
Dana nieruchomość może mieć kilku właścicieli, którzy posiadają ją we współwłasności. Jednym z dostępnych sposobów zniesienia współwłasności nieruchomości jest zbycie udziałów. W artykule wyjaśniamy, jak wygląda sprzedaż udziału w nieruchomości wspólnej!
11 października 2023
Crowdfunding a aspekty prawne takiej formy finansowania
Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom uregulowała crowdfunding. Czy wiesz, jakie zezwolenia należy posiadać aby możliwe było skorzystanie z tej formy finansowania prowadzonej działalności? Sprawdź!
10 października 2023
Postępowanie zabezpieczające w sprawach własności intelektualnej
Własność intelektualna jest cennym dobrem. Naruszenie jej może powodować straty, dlatego przedsiębiorcy często decydują się na drogę sądową, jednak postępowania sądowe trwają bardzo długo. Wyjściem z sytuacji może być postępowanie zabezpieczające.
6 października 2023
Likwidacja spółki z o.o. w systemie S24 - kiedy jest możliwa?
Likwidacja spółki z o.o. to proces, w którym spółka jest zamykana i wykreślana z rejestru przedsiębiorców. W artykule przedstawiamy czy likwidacja spółki z o.o. w systemie s24 jest przeznaczona dla wszystkich, czy tylko nieliczni mogą z niej skorzystać.
5 października 2023
Użytkowanie wieczyste a nabycie prawa własności nieruchomości
Użytkowanie wieczyste to grunty należące do Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego przekazane osobom fizycznym do realizacji zadań ich gospodarki. Jak wygląda użytkowanie wieczyste a nabycie prawa własności nieruchomości? Sprawdź!
4 października 2023
Uchylenie klauzuli wykonalności a odzyskanie zapłaconego długu
Może okazać się po czasie, że prowadzone postępowanie egzekucyjne było wadliwe i wówczas w takiej sytuacji może nastąpić uchylenie klauzuli wykonalności. Czy w takiej sytuacji dłużnik może żądać odzyskania zapłaconego przez siebie długu? Wyjaśniamy!
4 października 2023
Mailing dotyczący satysfakcji klienta na gruncie RODO
Mailing dotyczący satysfakcji klienta to coraz popularniejsza forma badania zadowolenia klientów przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Czy taka forma badania wymaga zgody klienta? Jakie zdanie w tej kwestii mają organy publiczne?
3 października 2023
AI Act – jak UE chce uregulować sztuczną inteligencję (AI)?
Unia Europejska chce uregulować sztuczną inteligencję, aby zapewnić jej bezpieczne i odpowiedzialne wykorzystanie. W tym zakresie odpowiadać będzie za to rozporządzenie AI Act. Czego i kogo dotyczyć będzie AI Act? Jakie zakazy będą z niego wynikać?
2 października 2023
Zakaz umowy wiązanej przy kredycie hipotecznym a praktyki banków
Kredytodawca nie może uzależniać udzielenia kredytu hipotecznego od zawarcia przez kredytobiorcę dodatkowych produktów lub usług finansowych. Dowiedz się z artykułu, czy zakaz umowy wiązanej przy kredycie hipotecznym jest w pełni respektowany przez banki?
29 września 2023
Dekompilacja programu komputerowego – kiedy jest legalna?
Dekompilacja programu komputerowego to konwersja kodu maszynowego na kod źródłowy zrozumiały dla człowieka. Zwykle dekompilacja jest działaniem nielegalnym, jednak w pewnych przypadkach może być dozwolona. Sprawdź, kiedy jest możliwa!
28 września 2023
Najniższa cena w ciągu 30 dni – jak ją prawidłowo prezentować?
Dyrektywa Omnibus nakłada na sprzedawców obowiązek informowania o najniższej cenie produktu, jaka obowiązywała w ciągu ostatnich 30 dni. Ma to chronić konsumentów przed nieuczciwymi praktykami. Jak powinna być prezentowana najniższa cena w ciągu 30 dni?
28 września 2023
Niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym
Treść księgi wieczystej powinna odpowiadać rzeczywistym stanie prawnym nieruchomości. Co jeśli występuje niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym? Jakie zastosowanie ma w tym zakresie rękojmia wiary publicznej? Sprawdź!
27 września 2023
Outsourcing IT - czy to pułapka? Jak zawrzeć dobrą umowę?
Outsourcing IT to przeniesienie niektórych lub wszystkich zadań informatycznych do zewnętrznej firmy. Pozwala to na skupienie się na głównym obszarze działalności firmy i tym samym obniżenie kosztów. Co należy o nim wiedzieć? Omawiamy w naszym artykule!
27 września 2023
Przedawnienie zobowiązania a przerwanie biegu terminu
Roszczenia majątkowe mogą ulegać przedawnieniu. Osoba, od której żąda się spełnienia świadczenia pieniężnego może powołać się na przedawnienie zobowiązania. Czy można przerwać bieg terminu przedawnienia? Na czym polega jego zawieszenie? Wyjaśniamy!
27 września 2023
Beneficjent rzeczywisty - kim jest i jaka jest jego rola?
Prowadzenie firmy może wymagać dodatkowych obowiązków, jak wpis do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. W tym rejestrze należy wskazać osobę - jaką jest beneficjent rzeczywisty, która sprawuje rzeczywistą kontrolę nad przedsiębiorstwem.
26 września 2023