Serwis Prawny
PZP- konkurs w ramach zamówień publicznych
Konkurs w ramach zamówień publicznych PZP to proces, w którym zamawiający ogłasza nagrodę za najlepszą pracę konkursową, wybraną przez sąd konkursowy, którą wykonawca przekazuje zamawiającemu. Przeczytaj artykuł oraz sprawdź szczegóły konkursu.
5 lutego 2025
Fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową!
Uwaga na fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod KAS! Oszuści rozsyłają wiadomości z fałszywych adresów, próbując wyłudzić dane i zainfekować urządzenia. Nie otwieraj załączników ani linków!
4 lutego 2025
Zmiana waluty świadczenia pieniężnego – czy wierzyciel może żądać spłaty w PLN?
Umowy zobowiązaniowe zawierane przez przedsiębiorców mogą przewidywać spełnienie świadczenia w walucie obcej, czyli np. euro, czy dolarach. Jeżeli dłużnik chciałby uregulować dług w złotych, czy zmiana waluty świadczenia pieniężnego jest dopuszczalna?
4 lutego 2025
Sprzedaż produktów cyfrowych – aspekty prawno-księgowe
Jednym z pomysłów na biznes zyskujących coraz większą popularność jest sprzedaż produktów cyfrowych. Do produktów cyfrowych możemy zaliczyć np. kursy w formie nagrań, czy e-booki. Dowiedz się jakie obowiązki wiążą się ze sprzedażą produktów cyfrowych!
3 lutego 2025
Ubezpieczenie menedżerów i prezesa - czym jest polisa D&O?
Polisa D&O chroni menedżerów i prezesów przed odpowiedzialnością cywilną za szkody wyrządzone osobom trzecim. Dowiedz się, jaki jest zakres i wyłączenia tego ubezpieczenia, a także kiedy warto je rozważyć. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
3 lutego 2025
Jak przeprowadzić przekształcenie JDG w spółkę z o.o.?
Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. może przynieść przekształcanemu przedsiębiorcy wiele korzyści. Wśród nich można wskazać np. obniżenie podatków, zmniejszenie kosztów działalności, czy możliwość pozyskania inwestora. Sprawdź jak przebiega ten proces!
31 stycznia 2025
Niewydanie paragonu fiskalnego - czy można otrzymać mandat?
Paragon fiskalny jest dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji. Sprzedawca ma obowiązek wystawić paragon fiskalny do każdej sprzedaży, z wyjątkiem sytuacji określonych w przepisach. Sprawdź, jakie są konsekwencje za niewydanie paragonu fiskalnego?
31 stycznia 2025
Klauzule szerokiego parytetu – ważny wyrok w sprawie Booking
TSUE w sprawie C-264/23 analizuje klauzule szerokiego parytetu w platformach, takich jak Booking.com. Wyrok dotyczy rynku właściwego i prawa konkurencji. Czy pośrednik może blokować niższe ceny? Sprawdź szczegóły w artykule!
31 stycznia 2025
Działalność nierejestrowana a praca na etacie lub zleceniu – czy można je łączyć?
Jedną z form działalności zarobkowej jest działalność nierejestrowana, która może być wykonywana bez wpisu do CEiDG. Czy można łączyć prowadzenie działalności nierejestrowanej z zatrudnieniem na umowie o pracę lub zleceniu? Sprawdź!
30 stycznia 2025
Kontrola krzyżowa - jakie są prawa i obowiązki kontrahenta w trakcie kontroli?
Kontrola krzyżowa to kontrola Urzędu Skarbowego wobec przedsiębiorcy i kontrahentów, dotycząca danin na rzecz Skarbu Państwa. Jakie prawa i obowiązki posiada kontrahent w trakcie kontroli? Dowiedz się więcej, w artykule!
30 stycznia 2025
Działalność regulowana – jak ją założyć i jakie ograniczenia występują?
Działalność regulowana to taki rodzaj działalności gospodarczej, który ze względu na przedmiot wymaga uzyskania koncesji, zezwolenia albo specjalnego wpisu do rejestru. Jak założyć działalność regulowaną i jakim ograniczeniom ona podlega? Sprawdź!
29 stycznia 2025
Odmowa przyjęcia faktury przez kontrahenta – co zrobić?
Odmowa przyjęcia faktury przez kontrahenta może prowadzić do komplikacji w rozliczeniach podatkowych i finansowych. Warto wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji, aby uniknąć problemów i skutecznie rozwiązać spór z kontrahentem. Przeczytaj i sprawdź!
29 stycznia 2025
Umowa użyczenia - co może być przedmiotem użyczenia?
Umowa użyczenia stanowi kluczowy dokument, który umożliwia użyczenie wynajmowanego lokalu lub przedmiotu. Czy istnieje możliwość korzystania bezpłatne z użyczonej rzeczy? Sprawdź, kiedy i na jakich warunkach można to zrobić. Dowiedz się więcej w artykule!
29 stycznia 2025
Samochód w spółce cywilnej – aspekty prawne rejestracji
Spółka cywilna jest umową zawieraną pomiędzy wspólnikami na mocy właściwych przepisu Kodeksu cywilnego. Nie ma ona ani osobowości prawnej, ani nie jest jednostką organizacyjną posiadającą podmiotowość prawną. Jak więc traktować samochód w spółce cywilnej?
28 stycznia 2025
Dyrektywa drugiej szansy, czyli zmiany w postępowaniu upadłościowym i restukturyzacyjnym
Dyrektywa drugiej szansy jest aktem unijnym mającym na celu ujednolicenie w Państwach Członkowskich UE zasad ogłaszania upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorców. Sprawdź jakie zmiany w prawie wprowadza dyrektywa drugiej szansy!
27 stycznia 2025