0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy przejazd na lotnisko stanowi podróż służbową?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wysyłam pracownika w zagraniczną podróż służbową samolotem. Czy przejazd na lotnisko zalicza się do czasu podróży służbowej? Jak wygląda czas podróży służbowej przy wyborze innych środków transportu?

Erwin, Rzeszów

 

Podróże służbowe pracowników - zarówno krajowe, jak i zagraniczne - wymagają odpowiedniego udokumentowania tzn. wymagane jest polecenie wyjazdu służbowego, a sam wyjazd musi być związany z wypełnianiem obowiązków służbowych pracownika.

Za delegację zagraniczną pracownika uznaje się jego wyjazd do innego kraju niż kraj, w którym znajduje się siedziba firmy albo jego miejsce pracy. Czas rozpoczęcia zagranicznej podróży służbowej zależy od wybranego przez pracodawcę środka transportu, jakim pracownik będzie odbywać podróż służbową.

W przypadku podróżowania samolotem uznaje się, że delegacja zaczyna się z chwilą startu samolotu za granicę z ostatniego lotniska w kraju (w przypadku przesiadek w kraju), a kończy z chwilą lądowania samolotu na pierwszym lotnisku w kraju.

W przypadku odbywania zagranicznej podróży służbowej drogą lądową delegacja rozpoczyna się z chwilą przekroczenia granicy krajowej i kończy po przekroczeniu granicy w drodze powrotnej.

Jeśli delegacja zagraniczna odbywana jest drogą morską za moment jej rozpoczęcia uznaje się moment wypłynięcia statku z ostatniego portu w kraju, z kolei za moment zakończenia delegacji zagranicznej uznaje się pierwszy port do którego zawija statek po przekroczeniu granicy.

Przykład 1.

Z lotniska w Katowicach o godzinie 10:00 wystartował samolot, którym pracownik odbywał podróż służbową, samolot wylądował w Berlinie o godzinie 12:00. Lot pierwotny zaplanowany był na godzinę 17:00, jednak z powodu burzy lot został przełożony na godzinę 21:00 i w Katowicach wylądował o godzinie 23:00. Cała podróż służbowa trwała zatem 13 godzin.

Dojazd na lotnisko pracownika delegowanego w podróż zagraniczną nie zalicza się do czasu tejże delegacji. Czas zagranicznej podróży służbowej pracownika rozpocznie się od chwili startu samolotu. Ponadto w przypadku zagranicznych podróży służbowych pracodawca ponosi koszty dojazdu pracowników na lotnisko.

Przykład 2.

Pracodawca wysłał pracownika w zagraniczną podróż służbową samolotem. Siedziba firmy znajduje się we Wrocławiu, lecz samolot wylatuje z Warszawy. Pracodawca ma obowiązek pokryć koszty przejazdu pracownika z Wrocławia do Warszawy.

Jeśli wylot miałby miejsce z Wrocławia dojazd pracownika na lotnisko nie byłby traktowany jako krajowa podróż służbowa, mimo to koszty przejazdu pracownika na lotnisko pracodawca ma obowiązek mu zwrócić.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów