0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wydatki związane z samochodem przed przerejestrowaniem

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Kupiłem niedawno samochód osobowy na firmę i otrzymałem fakturę VAT. Nie zdążyłem go jeszcze przerejestrować, ale zaraz po zakupie zatankowałem i wziąłem fakturę na firmę na numer rejestracyjny, który przed przerejestrowaniem miał pojazd. Pojazd będzie w firmie stanowił środek trwały. Czy wydatki związane z samochodem przed przerejestrowaniem mogą stanowić koszt firmowy?

Bogdan, Bronowo

 

W pierwszej kolejności należy ustalić, kiedy składnik majątku może zostać uznany za środek trwały.

Za środek trwały zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o PIT uznaje się składniki majątku, które jednocześnie spełniają 5 warunków:

  1. stanowią własność lub współwłasność podatnika,
  2. były nabyte lub wytworzone we własnym zakresie,
  3. były kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do użytkowania,
  4. przewidywany okres ich użytkowania w firmie jest dłuższy niż rok,
  5. są wykorzystywane przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności lub też umowy leasingu, dzierżawy czy też najmu.

Jeśli samochód spełnia te warunki może zostać uznany za środek trwały i należy wprowadzić do ewidencji najpóźniej w miesiącu przekazania go do użytkowania. W sytuacji gdy pojazd został nabyty na potrzeby prowadzonej działalności konieczne jest posiadanie prawa własności. W zależności od zawartej transakcji może to być faktura, w tym faktura marża, umowa darowizny lub umowa kupna-sprzedaży.

Dowód rejestracyjny nie potwierdza prawa własności - potwierdzają je wspomniane wcześniej dokumenty (faktura, umowa darowizny, umowa kupna-sprzedaży).

Jeżeli zatem nabyty pojazd zostanie wprowadzony do majątku firmowego, a co się z tym wiąże, będzie wykorzystywany do celów prowadzonej działalności gospodarczej, to za koszty uzyskania przychodów będą uznawane wydatki związane z samochodem przed przerejestrowaniem.

Co ważne, od 2013 r. nie ma już obowiązku zamieszczania numeru rejestracyjnego pojazdu na fakturze dotyczącej zakupu paliwa.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów