Już od 19 marca rodzice wcześniaków będą mogli starać się o dodatkową pulę urlopu macierzyńskiego. Aby skorzystać z tego uprawnienia konieczne jednak będzie dopełnienie określonych w przepisach formalności. 10 lutego na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków, w którym podano jakie dokumenty do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego musi złożyć pracownik.
Urlop dla rodziców wcześniaków - ogólne informacje
W marcu rodzice wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji będą mogli starać się o dodatkowy urlop macierzyński. Urlop ten, zwany uzupełniającym urlopem macierzyńskim, będzie trwał odpowiednio od 8 do 15 tygodni.
Urlop będzie można wykorzystać jednorazowo, bezpośrednio po standardowym urlopie macierzyńskim. Dotyczy to zarówno rodziców pracujących, jak i opiekunów prawnych, rodzin zastępczych oraz rodziców adopcyjnych.
Aby skorzystać z tego urlopu, konieczny będzie wniosek rodziców. Zasiłek za ten okres wyniesie 100% podstawy zasiłku.
Dokumenty do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
Aby otrzymać świadczenia konieczne jest złożenie odpowiednich dokumentów przez rodzica. Określono jest w projekcie wspomnianego wcześniej rozporządzenia.
Zatem dokumentami niezbędnymi do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonemu za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, jeżeli zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego poprzedzający okres objęty wnioskiem był pobierany przez tego ubezpieczonego są:
oświadczenie ubezpieczonego o braku zamiaru korzystania przez drugiego z rodziców dziecka z zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego;
zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego uzupełniającego urlopu macierzyńskiego – w przypadku pracownika, któremu zasiłek macierzyński jest wypłacany przez Zakład;
wniosek ubezpieczonego złożony płatnikowi zasiłku macierzyńskiego przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego – w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem;
zaświadczenie wydane przez szpital zawierające informacje o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko lub masę urodzeniową dziecka oraz informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu - w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem.
Dokumentami niezbędnymi do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego
Przysługującego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, jeżeli zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego poprzedzający okres objęty wnioskiem był pobierany przez drugiego z rodziców dziecka są dokumenty wymienione wcześniej oraz dodatkowo:
zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie, za który zasiłek macierzyński wypłacono drugiemu z rodziców dziecka, zawierające imię, nazwisko i numer PESEL tego rodzica dziecka albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano numeru PESEL;
odpis skrócony aktu urodzenia dziecka albo jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez ubezpieczonego, płatnika składek albo Zakład albo
oświadczenie ubezpieczonego o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie oraz kopia wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, zawierającego datę urodzenia dziecka, z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu, lub zaświadczenia sądu opiekuńczego o wystąpieniu do sądu o przysposobienie dziecka, zawierające datę urodzenia dziecka, albo jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez ubezpieczonego, płatnika składek albo Zakład, albo
prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej albo umowa cywilnoprawna zawarta między rodziną zastępczą a starostą albo kopie tych dokumentów potwierdzone za zgodność z oryginałem przez ubezpieczonego, płatnika składek albo Zakład oraz dokument potwierdzający wiek dziecka.
Jak widać, aby otrzymać zasiłek za uzupełniający urlop opiekuńczy należy złożyć wiele dokumentów, które będą określone przez przepisy. Uchwalenia rozporządzenia możemy się spodziewać przed wejściem w życie przepisów, czyli z pewnością w marcu.