Poradnik Przedsiębiorcy

Faktura zaliczkowa u podatnika zwolnionego z VAT

Korzystam ze zwolnienia z VAT i jak dotąd wystawiałam faktury bez VAT tylko po wykonaniu usługi. Jeden z klientów wpłacił 50% zaliczki i prosi o wystawienie faktury zaliczkowej. Nigdy wcześniej nie wystawiałam takich dokumentów. Czy faktura zaliczkowa u podatnika zwolnionego z VAT zawsze powinna dokumentować otrzymaną przedpłatę?

Ewa, Łódź

 

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, przedsiębiorca jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem sprzedaży. Wyjątkiem są przypadki wymienione w art 19a ust. 5 pkt 4 (np. usługi najmu dzierżawy lub leasingu), kiedy nie ma obowiązku wystawiania faktur do otrzymanych przedpłat.

Przepisy ustawy o VAT wyznaczają również, że podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku m.in. na podstawie art. 43 ust. 1 (czyli ze względu na przedmiot świadczonych usług) czy art. 113 ust. 1 i 9 (ze względu na obroty do 200 000 zł). Tak samo nie ma zatem obowiązku wystawiania faktur zaliczkowych.

Ustawa o VAT daje jednak nabywcom prawo o ubieganie się o wystawienie faktury czy też faktury zaliczkowej na żądanie, na co mają 3 miesiące.

Art. 106b ust. 3 ustawy o VAT

“Na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

  1. czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, z wyjątkiem czynności, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4, oraz otrzymanie całości lub części zapłaty przed wykonaniem tych czynności, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z ust. 1,
  2. sprzedaż zwolnioną, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem art. 117 pkt 1 i art. 118

– jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty”.

Zatem jeżeli nie minęły jeszcze 3 miesiące od końca miesiąca, w którym otrzymano zaliczkę, to na zgłoszenie klienta należy wystawić fakturę zaliczkową do otrzymanej przedpłaty na 50% wartości zlecenia. Może zatem pojawić się sytuacja w której faktura zaliczkowa będzie wystawiona przez podatnika zwolnionego z VAT. Nie będzie ona jednak dokumentem z wykazanym podatkiem VAT, możliwym do odliczenia przez nabywcę.