0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wypożyczony samochód a odliczenie VAT od paliwa

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Czy mogę wynająć samochód osobowy do firmy i ujmować w kosztach faktury za paliwo? Jak to wygląda w praktyce? Czy będę miał prawo do odliczenia VAT? Jak rozliczać wypożyczony samochód?

Marian, Wrocław

 

Co do zasady nic nie stoi na przeszkodzie, by przedsiębiorca wypożyczył samochód i używał go do celów firmowych. Na tego typu okoliczność powinien Pan zawrzeć stosowną umowę.

Wypożyczony samochód należy rozliczyć w ramach kilometrówki prowadzonej dla celów podatku dochodowego. Taki sposób rozliczeń jest narzucony ustawowo:

Art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Rozliczeniu bezpośrednio w kosztach (poza limitem) podlega jedynie czynsz za wypożyczony samochód.

Natomiast jeżeli chodzi o odliczenie VAT - jeżeli samochód nie zostanie zgłoszony do urzędu skarbowego na druku VAT-26 oraz nie będzie prowadził Pan kilometrówki dla celów VAT (ze szczegółowymi stanami licznika), od wydatków związanych z pojazdem (w tym od zakupu paliwa) będzie mógł Pan odliczyć jedynie 50% VAT.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów