0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Księgowanie wydatków na lokal wykorzystywany częściowo w działalności

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadzę działalność gospodarczą we własnym lokalu mieszkalnym, który jest własnością zarówno moją, jak i mojej żony (łączy nas wspólność majątkowa). Pod firmę wydzielony został pokój o powierzchni 20 m2 (ogólna powierzchnia mieszkania wynosi 80 m2). W związku z tym, że oboje jesteśmy właścicielami lokalu, faktury wystawiane są na nas oboje. Czy mimo to faktury takie mogą być podstawą ujęcia wydatku w kosztach?

Józef, Tarnowskie Góry

W sytuacji gdy lokal jest wykorzystywany zarówno do celów mieszkalnych, jak i do  celów prowadzenia działalności, należy dokonać odpowiedniego podziału kosztów. Co do zasady odpowiednim będzie zastosowanie proporcji powierzchni wykorzystywanej do celów działalności w stosunku do całości mieszkania. W Pańskim przypadku współczynnik ten będzie wynosił 25%:

(20 m2/ 80 m2) * 100% = 25%

Prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów koniecznym jest wystawienie dowodu wewnętrznego, pod który należy podpiąć fakturę wraz z wyliczeniami. Dowód wewnętrzny proszę zewidencjonować w kol. 13 księgi - pozostałe wydatki. W kosztach nie można ująć wartości wynikającej z faktury, bowiem lokal nie jest użytkowany jedynie do celów firmowych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów