Poradnik Przedsiębiorcy

Księgowanie wydatków na podstawie paragonu

Właśnie się zorientowałem, że za ostatni zakup otrzymałem od sprzedawcy paragon, ale zapomniałem poprosić o wystawienie faktury. Czy jest możliwe jest księgowanie wydatków na podstawie paragonu do KPiR, czy jednak muszę postarać się o fakturę?

Michał, Opole

 

Paragon może stanowić podstawę księgowania do KPiR tylko w określonych sytuacjach. Zgodnie z § 14 ust. 4 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, na podstawie paragonu księgować można takie wydatki, jak:

  • zakup w jednostkach handlu detalicznego materiałów, środków czystości i BHP oraz materiałów biurowych.
  • wydatki poniesione za granicą na zakup paliwa oraz olejów.

Zatem, jeżeli Pański wydatek nie dotyczy wymienionych powyżej zakupów - musi Pan postarać się o wystawienie faktury.