0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nowe wzory formularzy PIT-2, PIT-2A, PIT-3

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ministerstwo Finansów opublikowało nowe wzory PIT-2, PIT-2A, PIT-3. Jednocześnie biuro prasowe MF poinformowało, że trwają pracę nad objaśnieniami regulacji zawartych w ustawie “Niskie Podatki”. Wiele osób czeka na te objaśnienia, ponieważ oprócz zmian samych formularzy, zmieniają się też przepisy dotyczące różnych ulg wpływających na wyliczenie podatku dochodowego

Nowe wzory formularzy PIT-2, PIT-2A, PIT-3

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje całkiem nowy formularz PIT-2 (wersja 9). Został on znacznie rozbudowany i obecnie jest to formularz o nazwie “Oświadczenia/wnioski podatnika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych”. W tym jednym formularzu zostały zebrane wszystkie wnioski i oświadczenia pracownika, które wpływają na ustalenie zaliczki na podatek dochodowy pracownika. W odpowiednich rubrykach można także zaznaczyć opcję wycofujące poprzednio złożone oświadczenia.

Oświadczenia i wnioski można składać i wycofywać w dowolnym momencie w roku i w dowolnym momencie zatrudnienia.

Co istotne wzory nowych formularzy są tylko propozycją i nie są obowiązkowe. Odpowiednie wnioski można składać w formie przyjętej w danym zakładzie pracy, np. za pomocą systemu kadrowego.

Od kiedy obowiązują nowe formularze?

Ministerstwo Finansów przypomina, że choć nowe formularze obowiązują od 1 stycznia 2023 r., to jeśli w sytuacji pracownika nic się nie zmieniło, to nie musi w nowym roku składać nowych oświadczeń. Wszystkie wnioski i oświadczenia składane do tej pory zachowają swoja moc w przyszłym roku. Natomiast w sytuacji, kiedy pracownik złoży oświadczenie na nowym formularzu, to będzie ono obowiązywało na dotychczasowych zasadach do końca 2022.r, a od nowego roku, z uwzględnieniem nowych przepisów.

Przypomnijmy, że największą zmianą jest to, że od nowego roku kwota zmniejszająca podatek, będzie mogła być podzielona na maksymalnie 3 płatników w odpowiednich częściach (300 zł lub 150 zł lub 100 zł) oraz to, że kwota zmniejszająca podatek będzie mogła być stosowana także przez zleceniobiorców, wykonawców umowy o dzieło i z innych źródeł przychodu.

Konsultacje Ministerstwa Finansów

Eksperci wFirma uczestniczą w konsultacja z Ministerstwem Finansów jako przedstawiciele dostawcy oprogramowania. Ostatnie spotkania z przedstawicielami ministerstwa były dość burzliwe, ponieważ interpretacje MF są zupełnie inne niż ekspertów podatkowych. Dlatego też MF zobowiązało się do przygotowania odpowiednich objaśnień, które będą wiążące zarówno dla podatników jak i płatników podatków.

Już jutro na naszym portalu zostanie opublikowany poradnik, jak wypełnić nowy PIT-2!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów