Mimo że praca zdalna została wprowadzona już ponad dwa lata temu w związku z wybuchem epidemii, to w dalszym ciągu nie znalazła swojego miejsca w Kodeksie pracy. We wtorek sejm przyjął projekt, dzięki któremu ma się to zmienić.
Regulacje dotyczące pracy zdalnej w czasie pandemii
Pandemia spowodowała niemałe zamieszanie w zakładach pracy. W związku z zagrożeniem wynikającym z rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 pracodawcy decydowali się na to, by pracownicy pracowali z domów. W związku z potrzebą uregulowania zasad pracy zdalnej wprowadzono rozwiązania tymczasowe, na którym mogły się opierać strony stosunku pracy. Przepisy zawarte w ustawie covidowej mogą być stosowane w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, a także przez okres 3 miesięcy po ich odwołaniu.
Praca zdalna w Kodeksie pracy
Trend dotyczący pracy zdalnej nie zakończył się wraz z pandemią. Wręcz przeciwnie: wiele firm chce wdrożyć takie rozwiązanie na stałe. Jednakże aby tak było, konieczne jest uregulowanie tej kwestii w Kodeksie pracy. We wtorek sejm przyjął ustawę, dzięki której zasady pracy zdalnej zagoszczą w przepisach prawa pracy permanentnie.
Regulacje, jakie wynikają z przyjętego projektu, zawierają:
- definicję pracy zdalnej;
- informacje dotyczące polecenia wykonywania pracy zdalnej;
- pokrywanie kosztów pracy zdalnej;
- prawo pracodawcy do kontroli pracy zdalnej;
- wykonywanie pracy zdalnej okazjonalnie;
- wypadki podczas pracy zdalnej.
Od początku pandemii praca zdalna jest bardzo popularna. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy czekają na przepisy dotyczące świadczenia pracy z domu. Jak wskazał wiceminister MRiPS Stanisław Szwed – ustawa ma trafić do obrad sejmu już w czerwcu.
Polecamy: