0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Opinie w sklepie internetowym a ochrona danych osobowych

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadzę sklep internetowy. Chciałabym poznać zdanie klientów odnośnie do niektórych towarów, które oferuję, i jednocześnie wykorzystać je do promocji moich produktów - planuję umieścić wypowiedzi osób kupujących w sieci w zewnętrznych serwisach służących do porównywania opinii. W jaki sposób mogę zebrać opinie w sklepie internetowym tak, by nie naruszyć prawa?  

Ada, Jasienica Rosielna

 

Sposób na zbieranie opinii w sklepie internetowym, który Pani wskazała, wiąże się z przekazaniem danych osobowych klientów osobom trzecim, czyli serwisom zewnętrznym, niezbędne zatem będzie uzyskanie ich zgody na takie działanie. Osoby, które nabyły produkty w sklepie, powierzyły Pani dane osobowe w konkretnym celu - dokonania transakcji - nie można więc wykorzystywać ich, a tym bardziej przekazywać innym podmiotom.  

Powinna się Pani ponadto upewnić - na ile to możliwe - że klient wyraża zgodę całkowicie świadomie i dobrowolnie, nie można zatem uzależniać dokonania przez niego zakupu od tego, czy wyrazi zgodę na przekazanie jego danych serwisowi zewnętrznemu lub umieszczenie jego wypowiedzi na innych stronach internetowych.  Konsument powinien także wiedzieć, na jakie działania sklepu się godzi.

Oznacza to, że przed dokonaniem transakcji należy nie tylko uzyskać zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby zakupów w Pani sklepie internetowym, ale także poinformować konsumenta o tym, że może wypełnić ankietę lub jego dane mogą być przekazane innemu serwisowi. Należy zapewnić klientowi możliwość wyrażenia zgody na przykład poprzez zaznaczenie checkboxa Zgadzam się na przekazanie moich danych osobowych w celach przeprowadzenia ankiety i umieszczenia ich na stronie internetowej… Co istotne, checkbox nie może być już zaznaczony - klient sam musi potwierdzić w ten sposób swoją wolę. Zgodę na takie działania należy uzyskać jeszcze przed zawarciem transakcji z konsumentem.

Kolejnym krokiem jest zawarcie z serwisem, któremu powierzamy dane klientów, umowy o powierzenie danych osobowych. Należy w niej wyraźnie zaznaczyć cele powierzenia i sposób, w jaki powinny być one realizowane. Dobrze jest również wskazać w takim kontrakcie odpowiedzialność, jaką może ponieść druga strona za niezgodne z umową wykorzystanie danych osobowych klientów - w ten sposób może Pani zapobiec tego typu praktykom, a co za tym idzie - naruszeniu zaufania konsumentów do Pani sklepu.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów