0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zaliczka na całą wartość zamówienia a konieczność wystawiania faktury zaliczkowej

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Otrzymałem od kontrahenta przedpłatę za wykonaną usługę, przy czym wysokość przedpłaty to 100% wartości zamówienia. Czy muszę zatem wystawić fakturę zaliczkową, czy też mogę udokumentować transakcję od razu fakturą końcową?

Sławomir, Rzeszów

 

Jeśli zarówno data przedpłaty, jak i wykonania usługi przypadnie w jednym okresie rozliczeniowym, i wykonanie usługi nie nastąpi później niż termin wystawienia faktury zaliczkowej (czyli do 15 dnia miesiąca następnego), to organy skarbowe dopuszczały możliwość wystawienia zamiast faktury zaliczkowej od razu zwykłej faktury.

Przykład:

Rozliczenie miesięczne, przedpłata w wysokości 100% wartości zamówienia wpłynęła 12 lutego (czyli fakturę zaliczkową należy wystawić do 15 marca). Usługa, której dotyczyła przedpłata, zostaje wykonana 22 lutego. Zatem - usługa została wykonana w tym samym okresie rozliczeniowym, co otrzymanie przedpłaty (luty) i przed terminem wystawienia faktury zaliczkowej. Zatem co do zasady nie ma obowiązku wystawienia faktury zaliczkowej, ale normalną fakturę, w przykładzie do 15 marca (do 15 dnia miesiąca po miesiącu dokonania dostawy).

Jeśli jednak data zaliczki przypadałaby np. na 12 lutego, ale dostawa towarów np. 3 marca, konieczne będzie wystawienie faktury zaliczkowej i rozliczenie podatku od zaliczki w lutym. Wartość netto natomiast rozliczyć należy w marcu.

Przed zastosowaniem powyższego sposobu warto jednak zwrócić się do odpowiedniego dla siebie urzędu skarbowego o zweryfikowanie poprawności takiego postępowania. Jak bowiem wspomniano, organy skarbowe mogą dopuszczać taką metodę, jednak nie zawsze taka musi być ich decyzja. Alternatywą dla powyższego jest osobne udokumentowanie fakturą zaliczkową otrzymanej przedpłaty i wystawienie faktury końcowej po zakończeniu dostawy towarów bądź usług.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów