0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Szybsza weryfikacja wniosków ZUS i pierwsze przelewy z tarczy już 15 kwietnia!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Dla wielu przedsiębiorców tarcza antykryzysowa to jedyny ratunek. Przypomnijmy, że mają oni możliwość złożenia wniosków do ZUS o umorzenie składek oraz o świadczenie postojowe. Zus wydał komunikat dotyczący szybkiego rozpatrywania wniosków w sprawie tarczy! Jak wygląda szybsza weryfikacja wniosków ZUS? Kiedy przedsiębiorcy mają się spodziewać przelewów?

Wnioski ZUS ws. tarczy 

Obecnie mali przedsiębiorcy mają możliwość wnioskowania o umorzenie składek za okres od marca do maja 2020 r., wówczas konieczne jest złożenie wniosku RDZ. Można wysłać go do ZUS w wersji papierowej pocztą lub złożyć w skrzynce na dokumenty. Wniosek można również wypełnić poprzez platformę PUE. Przedsiębiorcy po spełnieniu odpowiednich warunków mogą również starać się o świadczenie postojowe. Świadczenie to wynosi 2080 zł brutto i nie jest ono oskładkowane ani opodatkowane, przyznawane jest na ten moment jednorazowo.

Wniosek dotyczący świadczenia postojowego dla przedsiębiorców, czyli RSP-D należy złożyć analogicznie jak  wniosek o umorzenie składek czyli elektronicznie, drogą pocztową lub też złożyć w skrzynce na dokumenty ZUS. 

Złożenie wniosku czy trzeba płacić ZUS?

Za okres wskazany we wniosku o zwolnienie z płatności składek deklaracje należy wysyłać w standardowy z wykazaniem składek. W przypadku podatników zwolnionych z obowiązku wysyłki nie ma potrzeby składania deklaracji za okres umorzenia składek, bowiem w dalszym ciągu ZUS będzie je automatycznie powielał. Na podstawie złożonych czy powielonych deklaracji ZUS może rozpatrzyć wniosek o umorzenie. Umorzeniu podlegają tylko składki nieopłacone, więc warto pamiętać, że mimo tego, że deklaracja będzie wysłana, to jeśli się spełnia wszystkie warunki do zwolnienia wpłat nie należy dokonywać. 

Szybsza weryfikacja wniosków ZUS

Zus na swojej stronie pod koniec tygodnia wydał komunikat, że uruchomił specjalny program służący do szybkiego rozpatrywania wniosków składanych w ramach tarczy antykryzysowej. System ten pomoże w szybki i łatwy sposób zweryfikować składane przez płatników wnioski. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. Przedsiębiorcy mają czas do 30 czerwca na złożenie wniosków

Jak można przeczytać na stronie ZUS prezes Gertruda Uścińska podkreśla, że takie działanie ma przyspieszyć proces przyznawania świadczeń, które teraz są bardzo potrzebne: „Zdajemy sobie bowiem sprawę, że wielu przedsiębiorców czeka na jak najszybszą pomoc”. Prezes podkreśla ponadto, że taki system był już stosowany z powodzeniem podczas przyjmowania wniosków związanych z obniżeniem wieku emerytalnego. Prezes ZUS ponadto podała termin czyli 15 kwiecień jako datę, gdzie będą dokonywane pierwsze przelewy dla przedsiębiorców. 

Szybsza weryfikacja wniosków ZUS pozwoli na prędkie zasilenie kont przedsiębiorców. Już 15 kwietnia pierwsi przedsiębiorcy otrzymają realną pomoc w związku z tarczą antykryzysową. Wnioski można składać do 30 czerwca. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów