0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Trading dla początkujących – 5 kluczowych porad!

Wielkość tekstu:

Trading to krótkoterminowy obrót różnego rodzaju instrumentami finansowymi. Głównym wyróżnikiem działań jest tutaj dość okrojony horyzont inwestycyjny, często skrócony np. do kilku godzin, dni czy tygodni. Ten aspekt w głównej mierze odróżnia trading od inwestowania długoterminowego. O czym pamiętać, rozpoczynając przygodę z taką obecnością na rynku? Sprawdź!

1. Opracuj plan inwestycyjny

Plan inwestycyjny powinien zawierać opis, jak chcesz przeprowadzać swoje transakcje i z których technik przy tym skorzystasz. Będzie to zatem swoisty kompas, dzięki któremu Twoje decyzje odnośnie tradingu powinny być bardziej przemyślane, wyważone, mniej zależne od emocji i zgodne z wytyczonym ogólnym kierunkiem działania.

Ponadto nie ruszaj też bez jasnego określenia, jakimi środkami gotówkowymi dysponujesz, gdzie chcesz lokować swoje pieniądze oraz jaka jest Twoja tolerancja na ryzyko.

2. Pamiętaj o dywersyfikacji

Jeśli rozpoczynasz przygodę z tradingiem, zapamiętaj, że kluczem do mniej ryzykownych posunięć jest dywersyfikacja. To sposób działania, w którym zabezpieczasz swoje transakcje różnymi produktami, a do portfela inwestycyjnego dobierasz niejednorodne walory. Inwestorzy często mawiają, aby nie wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka – to dobre podsumowanie zasad dywersyfikacji.

Dywersyfikacja pozwala w pewnym stopniu rozproszyć ryzyko, ponieważ dzieląc odpowiednio portfel, nie ryzykujesz całym kapitałem. Warto przy tym zdać sobie sprawę, że nie jest ona złotym środkiem, który uchroni nas przed wszystkimi możliwymi niepowodzeniami. Stosowanie dywersyfikacji nie wyklucza bowiem w 100% możliwego ryzyka związanego z transakcjami, a jedynie w pewnym stopniu je ogranicza. Innymi słowy, eliminuje ryzyko niesystematyczne, ale nie jest w stanie wyeliminować całości ryzyka, przy czym im mniejsza korelacja pomiędzy poszczególnymi aktywami w portfelu – tym lepiej.

3. Ciągle rozwijaj swoje umiejętności

Stale szukaj okazji do nauki, pogłębiania wiedzy o inwestycjach oraz doskonalenia swoich umiejętności tradingowych. W końcu to tutaj, na żywym organizmie, czyli na Twoim koncie tradingowym, możesz poznać tak naprawdę siebie. Handel może dać Ci dużo satysfakcji, a także wskazać mocne i słabe strony Twojego charakteru. Pracuj nad nimi, aby każde kolejne posunięcie było lepsze od poprzedniego.

Ponadto staraj się prowadzić swój własny dziennik inwestycyjny, w którym możesz zapisywać transakcje. To pozwoli Ci wykryć możliwe błędy i poprawić swoje techniki inwestowania. Zawsze wyciągaj też wnioski ze swoich sukcesów i porażek. Sprawdzaj również dokładnie zapisy umów dotyczących współpracy z danym brokerem, tak aby nie zaskoczyły Cię żadne dodatkowe koszty czy prowizje.

4. Poszukaj konta dopasowanego do swoich potrzeb

Wiele osób zastanawia się, gdzie otworzyć konto tradingowe. Wybór brokerów jest dość szeroki, jednak dobrze jest skupić się na dwóch aspektach: optymalnych warunkach konta oraz wsparciu merytorycznym od brokera. Niskie spready, czyli opłaty transakcyjne, a także liczne dostępne instrumenty finansowe to ważne walory oferty brokerskiej. Ponadto idealnie, jeżeli dany podmiot udostępnia także przestrzeń do nauki. Darmowe webinary, intuicyjne konto demonstracyjne czy dostęp do ciekawych i merytorycznych materiałów pomogą Ci poznać tajniki inwestowania.

Oczywiście rozważamy wyłącznie legalnych brokerów – działanie bez zezwolenia lub w egzotycznych krajach o niskim poziomie kultury prawnej często wiązać się może z kłopotami dla klienta.

5. Przekuwaj porażki w zwycięstwa

Po pierwsze, chcąc inwestować, warto zmienić swoje myślenie i mieć z tyłu głowy, że nieudana transakcja to nie porażka. To nauka, z której powinniśmy wyciągnąć dla siebie korzyści. Strata środków może być bodźcem do tego, żeby jeszcze lepiej poznać rynek, podszkolić technikę tradingu czy zapisać się na dodatkowy kurs. Jednym słowem to często dobry impuls do wypracowania optymalnej strategii inwestowania.

Chcesz dowiedzieć się więcej o skutecznych technikach tradingu? Sprawdź możliwości, jakie daje broker Ava Trade. Dołącz do wielotysięcznej międzynarodowej społeczności, która da Ci przestrzeń do rozwoju Twoich kompetencji!

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów