Od października 2020 na gruncie sprawozdawczym zmieniły się obowiązki czynnych podatników VAT. Dzięki wprowadzonym zmianom, zamiast odrębnego pliku JPK_VAT i deklaracji VAT, podatnicy mają obowiązek składać jeden JPK_V7, w którym zawarte są elementy deklaracji VAT i pliku JPK. Sprawdź, co zawiera część deklaracyjna JPK zgodnie z nową strukturą.
Nowa struktura JPK_VAT z deklaracją
Składanie tylko jednego dokumentu do urzędu zamiast dwóch oddzielnych (JPK_VAT i deklaracji VAT-7/VAT-7K) w opinii Ministerstwa Finansów stanowi uproszczenie dla podatników. Nowa struktura odnosi się tylko do rozliczeń podatku VAT wynikających z deklaracji VAT-7/ VAT-7K. Nie dotyczy ona pozostałych struktur deklaracji (VAT-12, VAT-8, VAT-UE itp. – dla tych struktur obowiązują dotychczasowe przepisy).
Należy zwrócić uwagę, że korekty poprzednich okresów poprzedzających rozliczenie na nowych zasadach rozlicza się zgodnie z pierwotnymi przepisami obowiązującymi w okresie, za który składana jest korekta (czyli korekty deklaracji VAT sporządza się na pierwotnych formularzach deklaracji VAT, a nie przez JPK_V7M/V7K, nawet jeśli korekta składana jest 30 czerwca 2020 roku).
Przykład 1.
Czynny podatnik VAT w listopadzie 2020 roku ma obowiązek złożenia korekty deklaracji VAT i JPK_VAT za luty 2020 roku. Mimo że w listopadzie składa już JPK_V7M, to korekty podatku VAT za okres lutego 2020 roku należy dokonać poprzez korektę JPK_VAT i deklaracji VAT (zgodnie z pierwotnym formularzami).
Nowy JPK_V7 zawiera zdecydowanie więcej informacji niż dotychczasowy plik JPK_VAT oraz deklaracja VAT. Wprowadzone przepisy mają na celu wykrycie oszustw podatkowych i dotyczą głównie transakcji wrażliwych w obszarze których najczęściej dochodzi do nadużyć co powoduje powstanie tzw. luki VAT.
Co zawiera część deklaracyjna JPK_V7?
Część deklaracyjna JPK_V7 została podzielona na pozycje szczegółowe oraz pouczenia. Przy tym pierwsza jej część zawiera w uproszczeniu obliczenia podatku VAT:
- należnego,
- naliczonego,
- podlegającego wpłacie do US lub kwoty do przeniesienia na następny okres (w przypadku nadwyżki naliczonego nad należnym),
- do zwrotu wraz ze zdefiniowaniem formy tego zwrotu.
Część pozycji szczegółowych składa się z 60 pól wykazujących wartości (od pola P_10 do P_69) oraz z dodatkowego pola P_ORDZU.
- podstawy opodatkowania i podatku należnego wynikającego z dostawy towarów i świadczenia usług:
- na terytorium kraju zwolnionych z podatku, opodatkowanych stawką: 0%, 5%, 7% lub 8%, 22% lub 23%,
- poza terytorium kraju (WDT, eksport towarów), - podstawy opodatkowania i podatku należnego wynikającego z tytułu WNT, importu towarów zgodnie z art. 33a, importu usług zgodnie z art. 28b), oraz z tytułu dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt. 5,
- podatku należnego towarów objętych spisem z natury dla celów VAT,
- zwrotu odliczonej/zwróconej kwoty na zakup kasy fiskalnej,
- podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu,
- wysokość podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o których mowa w art. 103 ust. 5aa ustawy o VAT,
- podstawy opodatkowania i podatku należnego z powyższych transakcji.
Dodatkowo od pola P_39 do pola P_48 wykazuje się:
- VAT do przeniesienia z poprzedniej deklaracji,
- wartość netto i VAT nabytych towarów i usług zaliczonych do środków trwałych,
- wartość netto i VAT od pozostałych nabytych towarów i usług,
- wysokość podatku VAT z tytułu korekty podatku naliczonego od nabycia środków trwałych / pozostałych towarów i usług,
- zbiorczą wysokość VAT naliczonego,
- korektę VAT wynikająca z ulgi na złe długi,
- łączną wartość VAT naliczonego z powyższych pól.
Kolejne pola (od 49 do 62) odnoszą się do:
- kwoty wydanej na zakup kasy,
- podatku objętego zaniechaniem poboru,
- kwoty VAT podlegającej wpłacie do urzędu,
- wysokości nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wraz z formą jej przeznaczenia (zwrot, przeniesienie na kolejny okres).
Ostatnie pola części deklaracyjnej (P_63 do P_ORDZU) wskazują między innymi:
- czy podatnik:
- dokonał sprzedaży w procedurze VAT marża,
- uczestniczył w transakcji trójstronnej,
- korzysta z obniżenia zobowiązania podatkowego poprzez dokonanie zapłaty zobowiązania podatkowego w całości z rachunku VAT przed upływem terminu zapłaty zobowiązania, - korektę podstawy opodatkowania i podatku VAT ze względu na nieściągalność wierzytelności,
- przyczynę złożenia korekty (pole P_ORDZU, które jest dobrowolne).
Zgodnie z powyższymi informacjami, część deklaracyjna nowej struktury JPK_V7 zawiera wszelkie dane, które wykazywane były w pierwotnej deklaracji VAT-7 / VAT-7K. Nie każde pole jest uzupełniane obowiązkowo. Niektóre należy wypełnić wyłącznie, gdy wystąpi sytuacja, do której odnosi się dane pole, a niektóre dobrowolnie (fakultatywnie) jak np. pole dotyczące przyczyny złożenia korekty. W przypadku pól obowiązkowych, gdy nie są znane dane (np. dane kontrahenta), należy wprowadzić słowo „BRAK”.
W części ewidencyjnej nie każde pole odnosi się do wartości transakcji. Przykładem może być tu pole informujące o dokonaniu sprzedaży w procedurze VAT marża. Jeżeli podatnik dokonał takiej dostawy/usługi, wprowadza w danym polu wartość „1”. W przeciwnym razie pole pozostaje puste.
Kluczowa jest tu również struktura pouczenia dla nowego JPK_V7. W przypadku wprowadzenia „1” podatnik potwierdza zapoznanie się i akceptację poniższych pouczeń:
- jeżeli podatnik nie ureguluje w obowiązującym terminie podatku czy też rozliczy go w niepełnej wartości, część deklaracyjna JPK_V7 jest podstawą do wystawienia tytułu wykonawczego (na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji),
- podatnikowi grozi odpowiedzialność przewidywania w Kodeksie karnym skarbowym, jeżeli w części deklaracyjnej JPK_V7 wskazał nieprawdę lub zataił prawdę i będzie to narażać podatek na uszczuplenie.
Podsumowując, nowy JPK_V7 stanowi uproszczenie dla czynnych podatników VAT, a ze względu na swoją strukturę przedsiębiorca musi zdecydować się na korzystanie z systemu do prowadzenia księgowości który zapewni bezpieczeństwo rozliczeń i generowania oraz jednoczesną wysyłkę JPK_V7. Przedsiębiorca prowadzący działalność nie musi posiadać wiedzy programistycznej aby weryfikować, czy struktura logiczna pliku jest wypełniona prawidłowo. Nowa struktura pliku JPK_V7 jest tak samo nieczytelna "na pierwszy rzut oka" jak dotychczasowy plik JPK_VAT dlatego program księgowy, z którego korzysta przedsiębiorca musi być jak najbardziej zautomatyzowany w tym zakresie aby tworzony JPK_V7 nie wymagał ingerencji podatnika. Likwidacja deklaracji VAT i nowa struktura JPK_V7 spowodowała konieczność zaktualizowania systemów w zakresie nowych funkcji od 1 października 2020 r. Dlatego wybierając system do prowadzenia księgowości bardzo ważną kwestią są aktualizacje oprogramowania. W związku z tym, że wersje struktury plików JPK są często zmieniane przez ustawodawcę, dobry program księgowy powinien posiadać bezpłatne i bieżące aktualizacje w tym zakresie.