0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Terminy wdrożenia JPK jakie obowiązują?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniam pracowników, a moje dochody nie przekraczają 2 mln euro rocznie. Dodatkowo, prowadzę KPiR za pomocą programu do księgowości online. Od 2020 roku zmieniły się przepisy dotyczące JPK. Od kiedy mam obowiązek generowania nowego jednolitego pliku kontrolnego - JPK_V7?

Magdalena, Gorzów Wielkopolski

 

Terminy wdrożenia nowego JPK dla podatników VAT były pierwotnie uzależnione od statusu przedsiębiorcy - czy jest mikro-, małym, średnim czy dużym przedsiębiorcą. Natomiast w związku z panującą epidemią koronawirusa termin ten został ujednolicony na 1 października 2020 r. i jest on niezależny od statusu przedsiębiorcy.

Ponieważ nowa struktura JPK_V7 została wdrożona 1 października 2020 roku, w związku z tym dopiero od października 2020 roku nastąpił obowiązek do comiesięcznej wysyłki nowego JPK_V7 do Ministerstwa Finansów. Co więcej, obowiązek ten został ujednolicony bez względu na to, czy przedsiębiorca rozlicza podatek VAT miesięcznie czy kwartalnie.

Więcej w temacie nowej struktury JPK_V7 w artykule: JPK V7 - co zawiera nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego?

Terminy wdrożenia innych struktur JPK

Od 1 lipca 2018 roku mikroprzedsiębiorcy generują na żądanie urzędu JPK_FA i JPK_WB oraz w zależności od formy prowadzonej ewidencji księgowej:

  • JPK_PKPiR - w przypadku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
  • JPK_EWP - w przypadku prowadzenia ewidencji przychodów (ryczałtowcy),
  • JPK_KR - w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych (tzw. pełne księgi).

Plik JPK_VAT według starej wersji, wysyłają obowiązkowo wszyscy czynni podatnicy VAT do rozliczenia miesiąca września 2020 roku. 

Podmiot prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, z której obroty netto w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych nie przekroczyły równowartości 2 mln euro, a średnia roczna liczba pracowników nie była większa od 10, uznaje się za mikroprzedsiębiorcę.

Terminy wdrożenia JPK VAT u mikroprzedsiębiorcy

Od 1 stycznia 2018 roku każdy przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT, niezależnie od rozmiaru prowadzonej działalności został zobowiązany do generowania i przekazywania JPK_VAT w formie elektronicznej, co miesiąc, bezpośrednio do Ministra Finansów. Mikrofirmy (podobnie jak małe i średnie) od lipca 2018 roku są również zobligowane do tworzenia JPK pozostałych struktur. Przy czym w odróżnieniu od pliku zawierającego informacje o ewidencji sprzedaży i zakupu VAT, tutaj przedsiębiorca będzie podlegał tylko konieczności posiadania pliku, aby w razie wezwania urzędu skarbowego móc je okazać organom podatkowym. Nie wymaga się ich składania co miesiąc.

W związku z wprowadzeniem nowych wymagań w sprawozdawczości z VAT, przedsiębiorcy powinni zaopatrzyć się w programy ułatwiające generowanie i wysyłkę plików. Taką możliwość oferuje pakiet księgowość online w systemie wFirma.pl.

Szczegółowy opis generowania i wysyłki struktur JPK znajduje się w artykule: Generowanie i wysyłka JPK V7 w systemie wfirma.pl.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów