0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zakup towarów przez nievatowca zarejestrowanego do VAT-UE

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Korzystam ze zwolnienia z VAT ze względu na niskie obroty do 200 000. Byłam zobowiązana do rejestracji do VAT-UE w związku z dokonaniem wewnątrzwspólnotowego nabycia usług. Chcę teraz dokonać wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Zakup towarów był by od firmy z Niemiec. Czy w związku z tym muszę wykazać i rozliczyć tą transakcję jako WNT i tym samym opłacić podatek VAT?

Anna, Leszno

 

Mali przedsiębiorcy mają prawo do korzystania ze zwolnienia z VAT z tytułu nieprzekroczenia limitu obrotów 200 000 zł. W przypadku wewnątrzwspólnotowego importu usług lub ich świadczenia, zgodnie z ustawą o VAT zobowiązani są do rejestracji do tzw. VAT-UE. Rejestracji dokonuje się na druku VAT-R. Co ważne rejestracja do transakcji wewnątrzwspólnotowych nie oznacza, że przedsiębiorca staje się automatycznie czynnym podatnikiem VAT (nadal dla transakcji krajowych może korzystać ze zwolnienia z VAT).

Wypełniając VAT-R zaznacza się w takim wypadku w części C.3 kwadrat nr 60 oraz w polu 61 wskazuje przewidywaną datę rozpoczęcia danych czynności.

zakup towarów

W takim wypadku przedsiębiorca w transakcjach krajowych w dalszym ciągu może korzystać ze zwolnienia z VAT do limitu obrotów. Gdy planuje dokonać zakupu towarów od podatnika z innego kraju UE, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów wystąpi w przypadku:

  • przekroczenia limitu 50 000 zł rocznie na tego typu zakupy towarów,

  • gdy nie został przekroczony powyższy limit, ale nabywca przy danej transakcji posłuży się numerem NIP z prefiksem “PL” - wtedy sprzedawca może zastosować stawkę VAT 0%.

Wtedy też nabywca automatycznie jest zobowiązany do wykazania transakcji jako WNT oraz naliczenia podatku na deklaracji VAT-8 oraz jego zapłaty do US. Jeżeli w danym miesiącu wystąpi również wewnątrzwspólnotowy import usług (z art 28b ustawy o VAT), to wraz z WNT rozlicza się go na deklaracji VAT-8, a nie osobno na VAT-9M.

W przypadku gdy limit 50 000 zł nie został przekroczony, przedsiębiorca nie ma obowiązku rozliczania transakcji jako WNT - wystarczy przy zakupie od podatnika z innego kraju UE nie posługiwać się numerem VAT-UE. Wtedy też kontrahent naliczy podatek VAT wg stawki jaka obowiązuje w jego kraju, a nabywca kwotę brutto zakupu ujmie w kosztach, bez żadnych dodatkowych obowiązków w podatku VAT.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów