0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-10-16

Artykuły:

Uprawnienia urlopowe przy braku świadectw pracy od poprzednich pracodawców

Bywają sytuacje, że pracownik przyjmuje się do pracy i nie dostarcza swojemu pracodawcy świadectw pracy. Jak należy wówczas ustalić uprawnienia urlopowe? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat ustalania limitu urlopu!

16 października 2024

Towary otrzymane przed fakturą w KPiR

W przypadku towarów zgodnie z rozporządzeniem w sprawie prowadzenia KPiR, towary powinny zostać ujęte w KPiR niezwłocznie po ich otrzymaniu (najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży). Co jeśli towar otrzymano przed fakturą?

16 października 2024

Rezygnacja z prowadzenia ksiąg rachunkowych - czy musisz zawiadomić urząd skarbowy?

Rezygnacja z prowadzenia ksiąg rachunkowych może przynieść korzyści Twojej firmie. Zastanawiasz się, czy musisz informować urząd skarbowy o podjętej decyzji w tym zakresie? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać aktualne przepisy w ty zakresie!

16 października 2024

Na czym polega gotowość do pracy?

Czy gotowość do pracy to stan świadomości i woli pracownika obiektywnie zdolnego do wykonywania pracy, polegający na rezygnacji z pełnej swobody dysponowania swoją osobą i czasem? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź na to pytanie!

16 października 2024

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych na urlopie macierzyńskim - obowiązki pracodawcy

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca jest zobowiązany ułatwiać pracownikom ich rozwój. Czy podnoszenie kwalifikacji zawodowych na urlopie macierzyńskim dokłada dodatkowych obowiązków pracodawcy? Czy są regulacje prawne w tym zakresie? Sprawdź w artykule!

16 października 2024

Zrzeczenie się obywatelstwa - jak wygląda proces w świetle prawa?

Zrzeczenie się obywatelstwa to proces wymagający przejścia przez formalną procedurę administracyjną. Należy złożyć wniosek i uzyskać zgodę władz. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej jak wygląda ten dość skomplikowany proces!

16 października 2024

Czy wliczanie umowy o naukę zawodu do limitu umów na czas określony jest prawidłowe?

Zawieranie umów z pracownikami młodymi, celem zdobycia przez nich wiedzy z zakresu wykonywanego zawodu jest uregulowane w przepisach. Czy prawidłowe jest wliczanie umowy o naukę zawodu do limitu umów na czas określony? Przeczytaj i dowiedz się!

16 października 2024

Ubezpieczenie zdrowotne - podział na dobrowolne i obowiązkowe

Ubezpieczenie zdrowotne ZUS można podzielić na obowiązkowe oraz dobrowolne. Leczenie osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym jest finansowane ze składek na to ubezpieczenie, którymi dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Przeczytaj więcej na ten temat!

16 października 2024

Błędny numer VAT UE a WNT - co warto wiedzieć?

Błędny numer VAT UE może powodować nieprawidłowości w rozliczeniach i dodatkowe obowiązki dla polskiego podatnika. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy podanie innego numeru VAT UE niż kraj zakończenia wysyłki towarów wpływa na obowiązki podatkowe.

16 października 2024

Świadomość zawarcia umowy zlecenie - kiedy potrzebne jest oświadczenie?

Oświadczenie wyrażające świadomość zawarcia umowy zlecenie ma na celu potwierdzenie, że osoba zatrudniona rozumie, czy dany stosunek prawny jest regulowany przez prawo cywilne czy prawo pracy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

16 października 2024

Ogrodzenie wokół budynku a zwiększenie wartości budynku

Budowa ogrodzenia wokół budynku firmowego wiąże się z obowiązkiem prawidłowej klasyfikacji. Czy wiesz, czy ogrodzenie wokół budynku klasyfikuje się jako odrębny środek trwały, czy może zwiększa on wartość budynku? Wyjaśniamy w artykule!

16 października 2024

Czym jest nieuczciwa konkurencja? Wyjaśnienie na przykładach

W walce o klienta i pozyskanie jego uwafi wiele przedsiębiorstw próbuje przeróżnych metod. Niekiedy działania idą za daleko i uderzają w interesy innych firm. Mowa wtedy o nieuczciwej konkurencji. W jaki sposób objawia się nieuczciwa konkurencja? Sprawdź!

16 października 2024

VAT-R - jak prawidłowo wypełnić formularz?

Jesteś zobowiązany do rejestracji do VAT, a może chcesz zrezygnować ze zwolnienia dobrowolnie? VAT-R jest deklaracją składaną w celu rejestracji/aktualizacji danych w zakresie podatku od towarów i usług (VAT).W artykule przedstawiamy, jak wypełnić VAT-R!

16 października 2024

Ulga na zakup kasy fiskalnej dla nievatowca - jak skorzystać?

Przedsiębiorca kupujący kasę fiskalną może skorzystać z ulgi na jej zakup. Czynni podatnicy VAT wykazują ją w pliku JPK_V7. Jak natomiast powinna zostać rozliczona ulga na zakup kasy fiskalnej dla nievatowca? Sprawdź, jak złożyć wniosek i uzyskać zwrot!

16 października 2024

Kiedy składać deklaracje VAT-UE a kiedy nie?

Deklaracje VAT-UE, a prawidłowo mówiąc informacje podsumowujące VAT-UE zobowiązani są składać podatnicy, którzy m.in. dokonują transakcji WNT lub świadczą sprzedaż usług na rzecz kontrahentów z UE. Kiedy należy ją składać, a kiedy nie trzeba? Sprawdź!

16 października 2024

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku WNT?

Czy wiesz, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru nakłada na nabywcę obowiązek rozliczenia VAT od zawartej transakcji? Jak zatem rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku WNT? Wyjaśniamy w artykule!

16 października 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów