Ostatnie artykuły autora:
Rozszerzenie wspólności majątkowej a nakłady na cele mieszkaniowe
Podatnicy dokonujący sprzedaży nieruchomości w terminie 5 lat od nabycia podlegają opodatkowaniu 19% PIT, jednak w niektórych przypadkach mogą oni skorzystać ze zwolnienia. Czy rozszerzenie wspólności majątkowej daje prawo do zastosowania zwolnienia?
26 czerwca 2024
Księgi rachunkowe przedsiębiorstwa w spadku – zasady prowadzenia
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych może dotyczyć przedsiębiorstwa w spadku. Dowiedz się, jak prawidłowo prowadzić księgi rachunkowe przedsiębiorstwa w spadku, jakie są obowiązki spadkobierców oraz kiedy należy zamknąć i ponownie otworzyć te księgi!
25 czerwca 2024
Ustanowienie rozdzielności majątkowej w trakcie roku - konsekwencje
Małżonkowie posiadający wspólność małżeńską mogą podjąć decyzję o dokonaniu rozdzielności majątkowej. Czy wiesz, jakie konsekwencje podatkowe wywołuje ustanowienie rozdzielności majątkowej w trakcie trwania roku? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
25 czerwca 2024
Ulga na działalność badawczo-rozwojową - sposób rozliczenia zwrotu
Ulga na działalność badawczo-rozwojową daje podatnikom możliwość odliczenia podatku poniesionych kosztów kwalifikowanych. Czy wiesz, kiedy możliwe jest uzyskanie zwrotu gotówkowego z tytułu ulgi B+R? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak rozliczyć zwrot!
25 czerwca 2024
Zapłata za fakturę z prywatnego konta wspólnika a koszt podatkowy
Spółka otrzymała fakturę zakupu. Zamiast zapłacić z firmowego rachunku bankowego, jeden ze wspólników uregulował należność z prywatnego konta. Czy zapłata za fakturę z prywatnego konta wspólnika wyklucza możliwość ujęcia wydatku w kosztach spółki? Sprawdź
24 czerwca 2024
Koszty obsługi rachunku walutowego w CIT
Koszty obsługi rachunku walutowego zwykle są potrącane w walucie obcej. Czy wiesz, według jakiego kursu należy prawidłowo rozliczyć takie wydatki? Jak wycenić koszty obsługi takiego rachunku na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych? Sprawdź!
24 czerwca 2024
Sprzedaż prywatnych rzeczy na aukcjach internetowych a PIT i VAT
Szeroki wybór i stały rozwój portali aukcyjnych sprawia, że coraz więcej osób korzysta z tej formy sprzedaży. Jakie skutki podatkowe może wywołać sprzedaż prywatnych rzeczy na aukcjach internetowych na gruncie podatku PIT i VAT? Przeczytaj artykuł!
24 czerwca 2024
Czy koszty podróży służbowych mogą stanowić koszty podatkowe?
Wysyłając pracownika na wyjazd służbowy, pracodawca musi wziąć pod uwagę kwestie finansowe. Dowiedz się, czy koszty podróży służbowych mogą stanowić koszty podatkowe? Sprawdź, kiedy wydatki na wizę i szczepienia pracownika mogą być ujęte w kosztach!
21 czerwca 2024
Usługi doradztwa przez internet a podatek VAT - co musisz wiedzieć?
Analizując rozliczenie usługi doradztwa przez internet w kontekście podatku VAT należy zwrócić uwagę na aspekt miejsca świadczenia usługi oraz możliwości zwolnienia podmiotowego z VAT. Jak w takim przypadku właściwie rozliczyć podatek VAT? Sprawdź!
21 czerwca 2024
Ulga na złe długi przy sprzedaży na rzecz konsumenta - czy można rozliczyć?
Ulga na złe długi funkcjonuje w ustawach o PIT i VAT, jednak różni się w zależności od rodzaju podatku. W artykule analizujemy, czy możliwe jest ulga na złe długi przy sprzedaży na rzecz konsumenta, uwzględniając specyfikę obu regulacji. Sprawdź!
21 czerwca 2024
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Skala podatkowa 2024 a kwota wolna od podatku w 2024 roku
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Najniższa emerytura 2024 - ile wynosi minimalna emerytura w Polsce?
Wzory dokumentów