Ostatnie artykuły autora:
Wypłaty zaliczek na poczet zysku w spółce jawnej - ewidencja księgowa
W dzisiejszym artykule omówione zostaną zasady rozliczania i księgowania wypłaty zaliczek na poczet zysku w spółce jawnej, która ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jak powinna wyglądać ewidencja rozrachunków pomiędzy spółką a jej wspólnikami?
14 marca 2024
Wydatek na samochód osobowy w działalności nierejestrowanej - jak go uwzględnić?
Prowadzenie działalności nierejestrowanej umożliwia, przy wyliczaniu podatku dochodowego uwzględnienia kosztów podatkowych. Omawiamy, czy można uwzględnić wydatek na samochód osobowy w działalności nierejestrowanej i jeżeli tak, to w jakiej wysokości.
13 marca 2024
Pokrycie straty finansowej kapitałem rezerwowym - ewidencja w księgach
Zdarzają się sytuacje, gdy firma zamyka rok obrotowy stratą, która może zostać pokryta kapitałem rezerwowym. W jaki sposób jest tworzony kapitał rezerwowy i jak zewidencjonować w księgach rachunkowych pokrycie straty finansowej kapitałem rezerwowym?
13 marca 2024
Zmiana miejsca zamieszkania a formularz ZAP-3
Przy zmianie miejsca zamieszkania nie zapomnij o złożeniu formularza ZAP-3 do właściwego urzędu skarbowego! Poznaj, jakie kary mogą zostać nałożone za niezłożenie formularza oraz brak aktualizacji adresu zamieszkania oraz kto składa formularz ZAP-3!
12 marca 2024
Zasady wyceny bilansowej przy przejściu na estoński CIT
Przed przejściem na formę opodatkowania jaką jest ryczałt od dochodów spółek należy sporządzić sprawozdanie finansowe na dzień poprzedzający rozpoczęcie stosowania tej formy. Wyjaśniamy, jakie są zasady wyceny bilansowej przy przejściu na CIT estoński!
12 marca 2024
Faktura VAT na zmarłego kontrahenta - jak postępować?
Zasada ogólna ustawy o VAT wskazuje, że obligatoryjne jest wystawienie faktury w przypadku świadczenia na rzecz innego podatnika. Co jednak w sytuacji kiedy została wystawiona faktura VAT na zmarłego kontrahenta? Co z podatkiem VAT należnym? Sprawdź!
11 marca 2024
Wykonywanie usług na rzecz pracodawcy a prawo do ryczałtu
Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych jest możliwe po spełnieniu określonych warunków. Czy wykonywanie usług na rzecz pracodawcy obecnego bądź byłego powoduje utratę prawa do opodatkowania ryczałtem od przychodów przez podatnika?
8 marca 2024
Przywóz towarów w celu czasowego używania w ramach WNT
Co do zasady czynności przywozu towarów do kraju stanowią transakcję WNT, która może stanowić formę zarówno transakcyjnego, jak i nietransakcyjnego nabycia. Co jednak, gdy miejsce ma przywóz towarów w celu czasowego używania? Jak rozliczyć VAT? Sprawdź!
8 marca 2024
Korekta wstępna w estońskim CIT a amortyzacja jednorazowa
Podatnicy, którzy wybrali jako formę opodatkowania estoński CIT zobowiązani są do dokonania korekty wstępnej za rok poprzedzający pierwszy rok opodatkowania ryczałtem. Jak wygląda korekta wstępna w estońskim CIT w przypadku jednorazowej amortyzacji?
8 marca 2024
Sprzedaż majątku po likwidacji działalności gospodarczej na gruncie PIT i VAT
Omawiając sprzedaż likwidowanego majątku, istotne jest rozróżnienie, czy sprzedaż następuje przed, czy po likwidacji działalności. Jednak czy możliwa jest sprzedaż majątku po likwidacji działalności gospodarczej na podstawie jednej faktury VAT? Sprawdź!
7 marca 2024
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Skala podatkowa 2024 a kwota wolna od podatku w 2024 roku
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Dni wolne od pracy 2025. Jak najkorzystniej zaplanować urlop?
Wzory dokumentów