Ostatnie artykuły autora:
Wartości niematerialne i prawne w remanencie likwidacyjnym VAT
Likwidacja działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków dla podatnika VAT, w tym z rozliczeniem podatku w ramach remanentu likwidacyjnego. W jaki sposób należy potraktować nabyte wartości niematerialne i prawne w remanencie likwidacyjnym?
27 lutego 2024
Zwierzęta nabyte w spadku a podatek dochodowy
Czy wiesz, że, otrzymanie w spadku gospodarstwa rolnego może być zwolnione z podatku? Sprawdź, czy gdy przedmiotem dziedziczenia są zwierzęta nabyte w spadku również możliwe jest korzystanie ze zwolnienia z podatku? Czy trzeba wykazać je na druku SD-Z2?
26 lutego 2024
Opodatkowanie zagranicznej renty w kraju a unikanie podwójnego opodatkowania
Opodatkowanie zagranicznej renty inwalidzkiej w Polsce wiąże się z szeregiem pytań dotyczących kwestii podwójnego opodatkowania i ewentualnych zwolnień z podatku. W artykule omawiamy te wszystkie kwestie, z uwzględnieniem postanowień międzynarodowych.
23 lutego 2024
Kara umowna za nieodebranie towaru w kosztach podatkowych PIT
Co do zasady kary umowne nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym, istnieje wyjątek od tej reguły w przypadku spełnienia określonych warunków. Kiedy kara umowna za nieodebranie towaru może być kosztem podatkowym? Sprawdź!
23 lutego 2024
Ubezpieczenie majątkowe a upadłość firmy: co musisz wiedzieć?
Ogłoszenie upadłości firmy wiąże się z wieloma konsekwencjami prawnymi, w tym z ograniczeniami w zakresie umów ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie majątkowe a upadłość firmy to zagadnienie, któremu przyjrzymy się w poniższym artykule. Sprawdź!
23 lutego 2024
Jak ustalić miejsce świadczenia usług holowania pojazdu na gruncie VAT?
W przypadku nabycia usługi holowania pojazdu poprawnie ustalone miejsce świadczenia usług holowania jest kluczowe dla jej opodatkowania VAT, ponieważ od tego zależy, gdzie i przez kogo zostanie rozliczony podatek. Jak ustalić miejsce świadczenia usługi?
23 lutego 2024
Kiedy przysługuje zwolnienie z PCC przy zakupie nieruchomości
Od 31 sierpnia 2023 roku obowiązuje nowe zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) dla osób nabywających pierwsze mieszkanie. W tym artykule wyjaśnimy, jakie warunki trzeba spełnić, aby możliwe było zwolnienie z PCC.
22 lutego 2024
Aport składników pozostałych po likwidacji do spółki z.o.o. - skutki w PIT
Likwidacja jednoosobowej działalności gospodarczej to proces niosący za sobą wiele konsekwencji podatkowych. Po dokonaniu wykazu składników majątku, przedsiębiorca może rozważyć aport składników pozostałych po likwidacji. Jakie wywoła skutki w PIT?
22 lutego 2024
Zagraniczny podatek VAT w przychodach podatkowych CIT - co warto wiedzieć?
Podatki dochodowy i VAT różnią się charakterem, pierwszy jest bezpośrednim obciążeniem dochodów, a drugi pośrednim obciążeniem obrotu towarami lub usługami. Mimo to, w pewnych sytuacjach może mieć miejsce zagraniczny podatek VAT w przychodach podatkowych.
22 lutego 2024
Likwidacja polisy na życie a przychód podatkowy
Likwidacja polisy na życie wiąże się z wieloma pytaniami, a jednym są skutki podatkowego tego zdarzenia. Czy zwrot składek podlega opodatkowaniu? A może zysk z polisy? Sprawdź, jak wyglądają zasady opodatkowania zwrotów składek z polisy na życie.
22 lutego 2024
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Skala podatkowa 2024 a kwota wolna od podatku w 2024 roku
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Dni wolne od pracy 2025. Jak najkorzystniej zaplanować urlop?
Wzory dokumentów