Serwis Księgowy
Rozliczenie wyniku finansowego a warianty rachunków zysków i strat
Rozliczenie wyniku finansowego następuje dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. W jaki sposób poszczególne operacje rozliczyć w księgach rachunkowych? Co w przypadku poniesienia straty? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
4 lipca 2025
Zasady ujęcia kryptowalut w bilansie jednostki
Kryptowaluty jako własność oraz środek kontrolowany przez jednostkę powinien być w odpowiedni sposób ujęty w bilansie. Jakie obwiązują zasady ujęcia kryptowalut w bilansie? Co mówi na to ustawa o rachunkowości? Odpowiedź znajdziesz w artykule!
3 lipca 2025
Zakup towarów na palecie a ewidencjonowanie w KPiR
Zakup towarów na palecie występuje w momencie, gdy zamówiony towar jest w większej partii. Czy charakter palety ma znaczenie? Czy ewidencja palety zwrotnej a bezzwrotnej jest taka sama? Odpowiedzi na pytania znajdziesz w artykule!
2 lipca 2025
Zapłata w kryptowalucie za fakturę – jak rozliczyć? (różnice kursowe)
Różnice kursowe przy zapłacie w kryptowalucie mogą mieć wpływ na rozliczenia podatkowe przedsiębiorcy. Przeczytaj i sprawdź, kiedy powstają i jak je prawidłowo ustalić przy wymianie waluty wirtualnej na złotówki. Więcej informacji w artykule!
1 lipca 2025
Kosiarka w firmie - jak rozliczyć jej zakup?
Duże znaczenie ma postrzeganie firmy przez potencjalnych klientów ma jej otoczenie. Zadbany trawnik wokół biura czy hal produkcyjnych sprzyja dobremu wizerunkowi firmy. Czy zakupiona w tym celu kosiarka może stanowić koszt uzyskania przychodu? Sprawdź!
30 czerwca 2025
Nadawanie uprawnień do KSeF - jak przebiega?
Obecnie faktury ustrukturyzowane funkcjonują w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji, po to, aby docelowo je zastąpić. Faktury te można wystawić za pomocą KSeF. Sprawdź, jak wygląda nadawanie uprawnień do KSeF!
30 czerwca 2025
Fundacja rodzinna a obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych
Celem ustanowienia fundacji rodzinnej jest gromadzenie i zabezpieczenie majątku rodzinnego. Czy fundacja rodzinna może prowadzić działalność gospodarczą? Czy fundacja rodzinna jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych? Sprawdź w artykule!
30 czerwca 2025
Przechowywanie dokumentów księgowych – jak zrobić to prawidłowo?
Pomimo tego, że księgowość można prowadzić online, nie da się uniknąć obowiązku drukowania niektórych dokumentów na koniec miesiąca. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać prawidłowe przechowywanie dokumentów księgowych!
30 czerwca 2025
Czy możliwa jest korekta faktury korygującej?
Faktura korygująca to ustawowe narzędzie służące do korekty niektórych elementów, występujących w fakturze pierwotnej. Czy możliwa jest sytuacja, w której zachodzi moment, gdzie występuje korekta faktury korygującej? Odpowiedź znajdziesz w artykule!
27 czerwca 2025
Wynik ze sprzedaży środka trwałego – prezentacja w rachunku zysków i strat
Sprzedaż środków trwałych może wynikać z chęci ich wymiany, zmiany profilu działalności czy potrzeby uzyskania gotówki. Jakie są skutki finansowe takiej sprzedaży? Jaki powstaje wówczas wynik ze sprzedaży środka trwałego? Odpowiedź znajdziesz w artykule!
26 czerwca 2025
Najem turystyczny - czy niezbędna jest kasa fiskalna?
Wynajem domków letniskowych czy kwater turystom to popularna forma zarobku w sezonie letnim. Przychody z tego tytułu mogą zostać zwolnione z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Dowiedz się, kiedy najem turystyczny wymaga kasy rejestrującej!
25 czerwca 2025
Dowody księgowe jako podstawa zapisów w księdze
Faktura to nie jedyny dokument, który można ująć w KPiR. W rozporządzeniu Ministra Finansów zostały uwzględnione jeszcze inne dowody księgowe, na podstawie których można księgować wydatki. Dowiedz się, jakie są pozostałe rodzaje dowodów księgowych!
25 czerwca 2025
Uproszczone sprawozdanie finansowe jednostki mikro
Jednostki mikro mogą sporządzać uproszczone sprawozdanie finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. Jak brzmi nowa definicja jednostki mikro i czy ma ona wpływ na uproszczone sprawozdanie finansowe? Sprawdź w artykule!
25 czerwca 2025
Ujęcie kosztów zlecenia wynikających z wielu rachunków
W działalności gospodarczej koszty związane z umowami cywilnoprawnymi, takimi jak umowy zlecenia są powszechnie występujące. Czy jednak dopuszczalne jest takie ujęcie kosztów zlecenia jako zbiorcze wynikających z wielu rachunków? Sprawdź w artykule!
24 czerwca 2025
Sposoby ujmowania kosztów w KPiR - metoda uproszczona i memoriałowa
Przedsiębiorca decydujący się na prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów ma do wyboru dwa sposoby ujmowania kosztów - uproszczoną i memoriałową. Sprawdź, czym różnią się te metody oraz jak rozliczyć koszty w zależności od stosowanej formy!
23 czerwca 2025