Serwis Podatkowy
Samozatrudnienie u byłego pracodawcy a kwestia opodatkowania
Na rynku pracy coraz bardziej popularne jest samozatrudnienie. Były pracownik rejestruje działalność gospodarczą, by świadczyć usługi na rzecz byłego szefa. Jaką formę opodatkowania firmy w takim przypadku wybrać? Odpowiedź znajdziesz w treści artykułu.
30 czerwca 2022
Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych - warto wiedzieć
Przedsiębiorcy zmagający się z problemami finansowymi niejednokrotnie nie są w stanie regulować w terminie swoich zobowiązań. Sprawdź, kiedy stosowane są ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych! Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
2 sierpnia 2021
Kara za odstąpienie od umowy kosztem podatkowym
Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorcy spotkają się z sytuacjami w których konieczne jest skorzystanie z możliwości odstąpienia od umowy. Sprawdź, w jakim przypadku kara za niewywiązanie się z umowy może zostać zaliczona do kosztów podatkowych!
30 sierpnia 2019
Amortyzacja liniowa - zasady stosowania
Wśród możliwych metod pomniejszania wartości środków trwałych to właśnie amortyzacja liniowa jest najprostszą w zastosowaniu, a co za tym idzie - najczęściej wybieraną przez przedsiębiorców.
5 listopada 2019
Likwidacja działalności - jakie konsekwencje w VAT?
Czasem zamknięcie firmy nieuniknione. Jeżeli zamierzasz zakończyć swoją działalność gospodarczą, musisz koniecznie zapoznać się z tym artykułem. Dowiedz się jakie obowiązki podatkowe niesie ze sobą likwidacja działalności gospodarczej!
11 stycznia 2022
Nieujawnione dochody - opodatkowanie podatkiem dochodowym (PIT)
Nieujawnione dochody - czy wszystkie dochody podatnika podlegają opodatkowaniu? Jak w praktyce wygląda opodatkowanie takich dochodów? Sprawdź, które dochody zwolnione są z podatku dochodowego i jak prawidłowo je przechowywać!
15 listopada 2021
Podstawa zwolnienia z VAT ze względu na rodzaj prowadzonej działalności
Zwolnienie z VAT ze względu na rodzaj prowadzonej działalności nie przysługuje każdemu. Sprawdź kto może liczyć na możliwość korzystania ze zwolnienia przedmiotowego z VAT. Jaka będzie podstawa zwolnienia z VAT wykazywana na fakturze?
13 stycznia 2021
Kredyt firmowy jako źródło finansowania działalności
Przedsiębiorcy często zadają sobie pytanie, jaki sposób finansowania działalności jest najbardziej korzystny. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak należy rozliczyć kredyt firmowy i czy w całości może stanowić koszt uzyskania przychodu. Sprawdź!
24 stycznia 2022
Kilka rad, jak płacić niskie podatki - poznaj je!
Prowadząc firmę co miesiąc należy płacić podatki do urzędu. W ten sposób wiele pieniędzy przedsiębiorca musi oddać fiskusowi. Jednak są legalne sposoby na płacenie niższych podatków. Sprawdź, co przedsiębiorca może zrobić, aby płacić niskie podatki!
18 marca 2022
Podatek zryczałtowany często jest bardziej uciążliwy niż podatek liniowy
Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej przedsiębiorcy muszą wybrać w jaki sposób chcą opodatkować osiągnięte przychody. Przeczytaj i dowiedz się jakie są wary i zalety najczęstszych form opodatkowania w tym podatek zryczałtowany i liniowy!
22 grudnia 2021
Opodatkowanie sprzedaży towaru w przypadku braku w systemie VIES aktywnego numeru VAT UE kontrahenta
Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki 0%, pod warunkiem że:
7 września 2021
Korekta VAT - zmiana wykorzystywania pojazdu
Znowelizowana ustawa o VAT od 1 kwietnia 2014 roku wyznacza nowe zasady odliczania podatku naliczonego od samochodów osobowych. Przy czym sposób dokonywania korekty podatku naliczonego uzależniony jest od prawa do odliczenia VAT.
9 grudnia 2021
Przypadki stosowania stawki 8% dla usług budowlanych
Na podstawie ustawy o VAT usługi budowlane oraz budowlano-remontowe są zazwyczaj opodatkowane 23% stawką. Jednakże przepisy szczególne dopuszczają obciążenie wspomnianych usług preferencyjną stawką 8%.
29 marca 2022
Pusta faktura - konsekwencje wystawienia
Jeżeli wystawiona przez podatnika faktura nie odnosi się do realnie dokonanej transakcji, jest to tzw. pusta faktura. Nie zawiera ona błędu jednak dokumentuje czynność, która w rzeczywistości się nie odbyła. Co zrobić z takim fantem? Wyjaśniamy w artykule
17 stycznia 2022
Transakcje zagraniczne - moment powstania obowiązku podatkowego
W 2014 roku w życie weszła nowelizacja ustawy o VAT, która zawiera istotne zmiany w zakresie powstawania obowiązku podatkowego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak na gruncie podatku od towarów i usług należy rozliczyć zawierane transakcje zagraniczne!
5 grudnia 2021