Serwis Podatkowy
Korekta kosztów - koniec pomniejszania kosztów o niezapłacone wydatki
Korekta kosztów jest aktualnie obowiązkowa w przypadku nieterminowo opłaconych wydatków. Od 2016 roku nastąpi zmiana przepisów, która zniesie obowiązek pomniejszania kosztów o kwotę nieopłaconych faktur. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
22 sierpnia 2017
Model dropshippingu w Polsce - zalety i wady
Sklep internetowy wydaje się dużo prostszy w zakładaniu i prowadzeniu od stacjonarnej placówki. No właśnie, wydaje się - sprzedawcy online dobrze wiedzą, że to wcale nie jest bułka z masłem. jak rozliczyć sprzedaż stosując model dropshippingu? Sprawdź
23 marca 2020
Kontrakt managerski a VAT - nowe stanowisko organów podatkowych
Kontrakt managerski jest umową starannego działania z elementami umowy rezultatu. Przy jej zawieraniu stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy tego rodzaju umowa powinna zostać opodatkowana VAT!
15 marca 2021
Odlicz VAT od kupna lokalu, sprzedaj bez VAT
Kupując lokal użytkowy co do zasady przedsiębiorca ma prawo do odliczenia VAT. Późniejsza sprzedaż nieruchomości może w określonych okolicznościach korzystać ze zwolnienia z VAT. Odlicz VAT od kupna lokalu i sprzedaj bez VAT - jak? Odpowiedź w artykule!
17 stycznia 2022
Zawieszenie działalności a ulga z tytułu nabycia kasy
Przedsiębiorco skorzystałeś z ulgi na zakup kasy a teraz planujesz zawiesić działalność? Sprawdź, czy zawieszenie działalności uprawnia do skorzystania z ulgi. Przeczytaj nasz artykuł gdzie znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytanie!
11 kwietnia 2018
Odliczenie VAT od zakupów przed rejestracją VAT
Odliczenie VAT jest podstawowym prawem podatnika. Ale czy takie prawo ma również początkujący przedsiębiorca, który zarejestrował się jeszcze do VAT? Sprawdź, czy możliwe jest odliczenie VAT od zakupów przed rejestracją!
21 grudnia 2021
Korygowanie faktur zaliczkowych
Kiedy przedsiębiorca otrzyma od swojego kontrahenta część lub całość należności za niewykonaną jeszcze usługę bądź niedostarczony towar, to jego obowiązkiem jest udokumentowanie takiego zdarzenia fakturą zaliczkową.
8 kwietnia 2022
Świadczenie usług ciągłych a właściwe wystawianie faktur
Co do zasady usługa ciągła świadczona jest w miesięcznych okresach rozliczeniowych, wówczas obowiązek podatkowy powstaje z nadejściem ostatniego dnia każdego kolejnego miesiąca. Zobacz, jak wygląda świadczenie usług ciągłych w obowiązujących przepisach!
19 lipca 2022
Rozliczenie przedłużenia gwarancji środka trwałego
Przedłużenie gwarancji środka trwałego można zaliczyć do kosztów. Czy będzie zwiększać jego wartość początkową, czy zaliczane będzie bezpośrednio do kosztów? Przeczytaj i dowiedz się ja powinno wyglądać rozliczenie przedłużenia gwarancji środka trwałego.
5 marca 2021
Podatek VAT: Samochód z VAT-4
Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła niemałe zamieszanie związane ze sposobem rozliczania podatku od towarów i usług od wydatków związanych z samochodami w firmie. Dowiedz się, kiedy możesz odliczyć VAT od samochodu!
17 lutego 2021
Konsekwencje niewykazania importu usług - najważniejsze informacje
Coraz większą popularnością cieszą się transakcje importu usług. Jednakże dla wielu przedsiębiorców kłopotliwe jest ich prawidłowe rozliczenie. Czy wiesz, jakie są konsekwencje niewykazania importu usług lub wykazania go błędnie? Sprawdź w artykule!
15 lipca 2019
Faktury otrzymane z opóźnieniem
Przedsiębiorcy w toku prowadzonej działalności spotykają się z przypadkami otrzymania faktury zakupu z opóźnieniem, kiedy dany miesiąc rozliczeniowy jest już zamknięty. Wtedy też często zadają sobie pytanie, jak rozliczyć faktury otrzymane z opóźnieniem?
17 stycznia 2022
Czy straty w towarach można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Prowadząc działalność gospodarczą, podatnik musi liczyć się z powstawaniem pewnego rodzaju strat - braków, niedoborów oraz ubytków w towarach. Jest to naturalna kolej rzeczy w przedsiębiorstwach, które utrzymują na stanie pewną ilość towarów.
6 listopada 2020
Kary i grzywny a koszty uzyskania przychodów
W toku prowadzonej działalności gospodarczej, zdarzają się sytuacje, kiedy na podatnika zostają nałożone różnego rodzaju opłaty sankcyjne, najczęściej są to kary i grzywny. Jak prawidłowo, podatkowo kwalifikować zapłatę takich kwot?
23 lutego 2021