Serwis Podatkowy
Numer rejestracyjny na fakturze nie jest już obowiązkowy
Czy numer rejestracyjny na fakturze dotyczącej zakupu paliwa jest obowiązkowy? Czy taka sama zasada dotyczy również samochodów prywatnych używanych do celów służbowych? Sprawdź, jak wyjaśnić brak numeru rejestracyjnego na fakturze w przypadku kontroli!
19 grudnia 2019
Sprzedaż na raty a obowiązki na gruncie podatkowym
Czy wiesz, jakie obowiązki podatkowe rodzi sprzedaż na raty? Kiedy należy wykazać przychód oraz wystawić fakturę? W jakim momencie możliwe jest odliczenie podatku VAT? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!
2 października 2020
Kredyt podatkowy sposobem na niepłacenie podatku
Prowadząc działalność gospodarczą na przedsiębiorcy ciąży obowiązek zapłaty zaliczki na podatek dochodowy. Jednak istnieje możliwość uniknięcia tego obowiązku. Dowiedz się czym, jest kredyt podatkowy i jak daje możliwości!
21 czerwca 2019
Samochód firmowy a odszkodowanie jako przychód firmy
Samochód firmowy w czasie użytkowania może ulec zniszczeniu. Czy wiesz, w jaki sposób należy rozliczyć otrzymane odszkodowanie oraz czy może ono stanowić przychód firmowy? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!
13 listopada 2018
Otrzymane odszkodowania w ramach prowadzonej działalności
W trakcie prowadzenia działalności zdarzają się różne sytuacje w których wypłacane są odszkodowania. Czy otrzymane odszkodowanie jest przychodem w działalności? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
13 lipca 2022
Podatek liniowy a usługi dla byłego zleceniodawcy
Wybór formy opodatkowania co do zasady zależy od podatnika. Dlatego decydując się na podatek liniowy, trzeba pamiętać o ograniczeniach wynikających z ustawy o PIT. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy następuje utrata prawa do podatku liniowego!
11 lutego 2022
Ewidencjonowanie sprzedaży dla celów VAT
Ewidencjonowanie sprzedaży dotyczy zarówno czynnych płatników podatku VAT jak i podmiotów korzystających ze zwolnienia z podatku VAT. Jak ewidencjonować sprzedaż bezrachunkową? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!
8 czerwca 2019
Przy sprzedaży samochodu musisz skorzystać z systemu korekty VAT
Jak wygląda system korekty VAT w przypadku samochodów wykorzystywanych jedynie do celów działalności, a jak w przypadku samochodów z prawem do częściowego odliczenia VAT? Sprawdź, czy podatnik dokonujący sprzedaży auta powinien uwzględnić korektę VAT!
8 września 2017
Otrzymanie zaliczki od kontrahenta unijnego na poczet WDT
Co należy rozumieć przez pojęcie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów? Jakie musza być spełnione warunki przy WDT aby zastosować stawkę 0%? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy? Sprawdź, czy przy WDT trzeba wystawiać faktury zaliczkowe?
24 marca 2022
WDT - czy moment zapłaty nadal ma znaczenie?
Kiedy możemy mówić o wewnątrzwspólnotowej dostawie towaru? Jak należy rozliczać WDT? Czy moment zapłaty przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów ma znaczenie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaką stawkę VAT należy stosować przy WDT!
11 lutego 2020
Zaniechana inwestycja w podatku dochodowym
Przedsiębiorcy w celu osiągnięcia zysku podejmują różne inwestycje. Niektóre z różnych przyczyn nie są ostatecznie zrealizowane. Jak zaniechana inwestycja wpływa na zobowiązania podatkowe? Jak należy zlikwidować zaniechaną inwestycję? Sprawdź!
16 kwietnia 2021
Wydatki na alkohol przy spotkaniach biznesowych
Czy wydatki na alkohol przy spotkaniach biznesowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Jakie stanowisko w tej sprawie zajmują organy podatkowe? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie zdanie na ten temat ma Ministerstwo Finansów!
26 sierpnia 2019
Rozliczenie transportu towarów w ramach WDT
Często w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) w celu zapewnienia kompleksowej dostawy przedsiębiorcy sami organizują dostawę towaru do klienta. Czy koszty transportu mogą zwiększyć podstawę opodatkowania? Przeczytaj!
23 lutego 2022
Ulga na złe długi szansą dla przedsiębiorców
Czy brak płatności zwalnia przedsiębiorcę od zapłaty podatku VAT należnego do urzędu? Kiedy ulga na złe długi może zostać zastosowana przez przedsiębiorcę? Kiedy należy skorygować podatek VAT po uregulowaniu należności? Sprawdź!
27 marca 2017
Korekta kosztów związana z nieterminowym rozliczaniem wydatków
Podatnicy PIT i CIT w sytuacji nieuregulowania kwoty, która wynika z faktury lub rachunku, muszą dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów. Korekta kosztów została uzależniona od ustalonego terminu płatności, ponieważ prawo wyodrębnia dwa przypadki.
27 marca 2017