Podatek VAT
Ustawa o STIR - nowy sposób na uszczelnianie systemu VAT
Ustawa o STIR od 30 kwietnia 2018 roku umożliwi blokowanie rachunków bankowych podmiotów kwalifikowanych, w sytuacji gdy przeprowadzona analiza wykaże możliwość wykorzystania działalności banków do wyłudzeń skarbowych. Dowiedz się, jak to się odbywa!
17 stycznia 2022
Ewidencja VAT - jak prawidłowo ją prowadzić?
Ewidencja VAT jest ważnym dla przedsiębiorcy dokumentem. Pozwala na dokładne określenie wysokości podatku należnego. Dlatego ważne jest, aby rejestr VAT był rzetelnie prowadzony. Kogo obowiązuje ewidencja VAT oraz jak ją poprawnie prowadzić?
17 stycznia 2022
Zwrot nadwyżki podatku naliczonego firmom budowlanym - terminy
Firmy budowlane są objęte odwrotnym obciążeniem, przez co nie naliczają podatku VAT ale dokonują zakupów materiałów budowlanych. Takie działanie powoduje powstanie nadwyżek podatku. Kiedy firma budowlana może uzyskać zwrot nadwyżki podatku naliczonego?
17 stycznia 2022
Instytucja nadużycia prawa w podatku VAT - czym jest?
Instytucja nadużycia prawa w podatku VAT jest jednym z mechanizmów, które mają uszczelniać system podatkowy VAT i zwiększyć wpływy z podatku od towarów i usług. Czym się charakteryzuje Instytucja nadużycia i jakie są zasady jej działania? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Jak prawidłowo rozliczyć zakup usług z UK?
Zakup usług z innego kraju UE to transakcja unijna i może okazać się, że to polski podatnik powinien rozliczyć VAT od sprzedaży. Jeżeli nie wiesz jak wykazać taką transakcję, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć zakup usług z UK!
8 stycznia 2021
Split payment VAT - czym jest system podzielonej płatności?
Split payment ma za zadanie uszczelnić system podatkowy. Polega na rozdziale płatności na kwotę netto oraz kwotę stanowiącą wartość podatku, która trafi na specjalny rachunek VAT. Kogo dotyczy split payment i na czym dokładnie polega?
17 stycznia 2022
Rodzaje faktur w obrocie gospodarczym
Na podstawie faktur dokumentuje się sprzedaż towarów i wykonywanie usług na terenie kraju i zagranicą. Czy wiesz, że w obrocie gospodarczym istnieją różne rodzaje faktur? W artykule omamiamy najpopularniejsze z nich i wyjaśniamy co powinny zawierać!
17 stycznia 2022
Opodatkowanie zaliczki - kiedy powstaje przychód w KPiR?
Przedsiębiorcy w toku prowadzonej działalności, niejednokrotnie otrzymują od kontrahentów zaliczki. Czy można je uznać za przychód i zaksięgować w KPiR? Kiedy następuje opodatkowanie zaliczki? Sprawdź, w którym momencie zaliczka staje się przychodem!
10 lutego 2022
Nieodpłatne użytkowanie samochodu a podatek VAT
Ustawa o VAT mówi o tym, że każde świadczenie usług należy opodatkować. Dotyczy to również pojazdów, które są wykorzystywane do świadczenia odpłatnych usług i dostaw. Czy nieodpłatne użytkowanie samochodu także podlega opodatkowaniu?
9 marca 2022
Zwrot podatku VAT a ustanowione zabezpieczenie majątkowe
Przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT mają prawo odliczyć podatek i otrzymać zwrot. W zależności od sytuacji podatnika, zwrot podatku VAT może nastąpić w różnym terminie. Czy zabezpieczenie majątkowe wpływa na przyspieszenie zwrotu podatku?
17 stycznia 2022
Import towarów w procedurze uproszczonej a obowiązek opodatkowania
Import towarów według ustawy VAT to przywóz towarów z krajów niewchodzących w skład Unii Europejskiej na terytorium Polski. Na czym polega opodatkowanie importu towarów w procedurze uproszczonej? Kiedy można je zastosować?
17 stycznia 2022
Sprzedaż nieruchomości a różne stawki VAT
Przedsiębiorca prowadząc działalność korzysta z lokalu, służącego za siedzibę firmy lub miejsce świadczenia usług. Czy sprzedaż nieruchomości, która jest jego własnością może być opodatkowana różnymi stawkami VAT? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
17 stycznia 2022
Sprzedaż garażu - jaka powinna być stawka VAT?
Sprzedając mieszkanie z garażem zarówno firmom sprzedającym, jak i nabywcom zależy na zastosowaniu preferencyjnej stawki VAT 8%. W jakich sytuacjach sprzedaż garażu razem z lokalem mieszkalnym może podlegać stawce VAT 8%? Przeczytaj artykuł!
17 stycznia 2022
Oddelegowanie pracownika jako usługa a obowiązek podatkowy
W Polsce pojawia się coraz więcej filii zagranicznych koncernów, dodatkowo w celu rozwoju, za granicą również powstają polskie oddziały firm. Pojawia się pytanie, czy oddelegowanie pracownika do pracy za granicą może być rozumiane jako usługa?
17 stycznia 2022
Bezumowne korzystanie z lokalu a rozliczenie podatku VAT
Przedsiębiorca podczas prowadzenia działalności, która opera się na wynajmie lokali, nie zawsze może liczyć na współpracę z uczciwym najemną. Czym jest bezumowne korzystanie z lokalu i jak należy je opodatkować? Przeczytaj artykuł!
26 kwietnia 2022