Struktura sądów a postępowanie cywilne
Każdy sąd powszechny dzieli się na wydziały. Sprawy w postępowaniu cywilnym przedsiębiorcy kierowane są do odpowiednich wydziałów właściwych dla rozpoznania danej sprawy. Dowiedz się, jak funkcjonuje struktura sądów w Polsce!
17 stycznia 2022
Właściwość sądu w postępowaniu cywilnym i karnym
Właściwość sądu określona podczas wnoszenia pozwu, pozostaje właściwa, aż do ukończenia postępowania. Czy wiesz, co dokładnie oznacza to pojęcie i jakie są rodzaje właściwości sądu? Przeczytaj nasz artykuł, a poznasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!
17 grudnia 2021
Akty prawne w postępowaniu cywilnym
Do aktów prawnych o charakterze powszechnie obowiązującym zaliczamy ratyfikowane umowy międzynarodowe, rozporządzenia, dyrektywy i ustawy. Sprawdź czym są akty prawne i jakie mają znaczenie dla działalności przedsiębiorstwa.
13 marca 2022
Przedmiot postępowania cywilnego
Sądy cywilne rozpatrują przede wszystkim sprawy majątkowe. Określenie, czym jest przedmiot postępowania cywilnego, stanowi punkt wyjścia do obliczenia WPS. Od jej wysokości zależy między innymi właściwość sądu oraz opłata, jaką należy wnieść.
15 marca 2020
Pozew cywilny do sądu
Pozew cywilny to pismo wszczynające bieg sprawy w postępowaniu. Stronami postępowania jest powód (osoba składająca pismo) oraz pozwany (osoba, przeciwko której skierowane są roszczenia). Obligatoryjnym elementem pozwu jest określenie żądania w sprawie.
26 czerwca 2022
Pozew w postępowaniu uproszczonym
Pozew w postępowaniu uproszczonym jest sposobem dochodzenia swoich praw w kodeks postępowania cywilnego, a dokładnie służy do tego formularz, ułatwiający wpisanie wszystkich niezbędnych informacji, które są potrzebne do wygrania sprawy.
23 sierpnia 2021
Pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym
W uproszczonym postępowaniu upominawczym możliwe jest dochodzenie roszczeń pieniężnych w sprawach cywilnych, gospodarczych i z prawa pracy. Pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym może być złożony za pośrednictwem łącza do internetu!
24 maja 2022
Odpowiedź na pozew w postępowaniu cywilnym
Odpowiedź na pozew w postępowaniu cywilnym to jedno z najważniejszych pism procesowych. Dzięki niemu pozwany może ustosunkować się do twierdzeń powoda zawartych w pozwie. Odpowiednia argumentacja poparta dowodami jest najlepszą linią obrony.
30 marca 2022
Pozew wzajemny, czyli obrona przez atak
Powództwo wzajemne to szczególny rodzaj powództwa, w którym jest się jednocześnie powodem i pozwanym. Celem wytoczenia powództwa wzajemnego jest realizacja własnego roszczenia, a nie oddalenie powództwa. Sprawdź, kiedy możesz złożyć pozew wzajemny.
9 października 2021
Wniosek dowodowy, czyli jak udowodnić czyjąś winę
Rozprawa sądowa wiąże się z koniecznością złożenia szeregu pism w celu przedstawienia swojego stanowiska. Aby sąd mógł rozstrzygnąć sprawę, niezbędne jest powoływanie wniosków dowodowych dla potwierdzenia faktów. Czy wiesz, jak napisać wniosek dowodowy?
23 czerwca 2021
Pismo uzupełniające braki formalne - kiedy należy złożyć do sądu?
Spełnienie wszystkich wymogów formalnych, jakie musi spełniać pismo, czasami bywa trudne. Dlatego, aby sprawa mogła zostać rozpatrzona, sąd wzywa do uzupełnienia braków formalnych. Sprawdź co powinno zawierać pismo uzupełniające braki formalne.
27 marca 2022
Wniosek o zwolnienie z kosztów postępowania sądowego - wzór z omówieniem
Wniosek o zwolnienie z kosztów postępowania sądowego składa strona, którą nie stać na poniesienie kosztów sądowych. Instytucja zwolnienia od kosztów sądowych ma realizować gwarancje konstytucyjną powszechnego prawa do sądu.
28 stycznia 2022
Sprzeciw od wyroku zaocznego - najważniejsze informacje
Wyrok zaoczny ma rygor natychmiastowej wykonalności. Sprawdź, jak skutecznie złożyć sprzeciw od wyroku zaocznego, aby móc odwołać się od wyroku. Dowiedź się również, w jakim terminie należy go złożyć i jak obliczyć opłatę za pismo.
25 kwietnia 2022
Środki zaskarżenia, czyli jak się bronić od niesłusznych orzeczeń?
Środki zaskarżenia to inaczej środki prawne przysługujące stronie niezgadzającej się z orzeczeniem, która zapadła w jego sprawie. Przysługują obu stronom, choć nie zawsze te same. Sprawdź, czy i kiedy powinieneś złożyć sprzeciw, czy apelację.
17 stycznia 2022
Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym
Sprzeciw składany jest w związku z otrzymanym nakazem zapłaty, wydanym w postępowaniu upominawczym. Sprzeciw od nakazu zapłaty należy wnieść do sądu. Sprawdź, jakie elementy należy zawrzeć w treści pisma procesowego i o czym nie można zapomnieć.
11 lipca 2022
Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu cywilnym
Nakaz zapłaty jest przez sąd na wniosek powoda, który dochodzi swoich roszczeń pieniężnych. Jak skutecznie bronić się przed bezpodstawnym nakazem zapłaty i uniknąć pociągnięcia do odpowiedzialności? Czy zastosowanie znajdą zarzuty od nakazu zapłaty?
17 stycznia 2022
Przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu- wzór wniosku z opisem
Wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu można złożyć, gdy ze względu na siłę wyższą minął termin do złożenia sprzeciwu od wyroku sądu. Pobierz darmowy wzór wniosku o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu w formacie PDF lub DOCX!
21 października 2021