0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Sprzedaż przez Internet? Tym nie opłaca się handlować

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Sprzedaż przez internet, ze względu na popularność tego źródła, staje się coraz bardziej dochodowa. Obecnie większość firm posiadających sklepy stacjonarne posiada również ich internetową wersję.

Prowadzenie sklepu internetowego dla wielu przedsiębiorstw stało się obecnie podstawą w prowadzeniu biznesu. Powodów jest wiele. Niektóre chcą dotrzeć do jak największej liczby klientów, również z zagranicy, co dzięki sieci wydaje się niezwykle proste. Sprzedaż przez internet może stanowić formę obniżenia kosztów, ponieważ utrzymanie witryny z pewnością pochłania znacznie mniej funduszy niż posiadanie kilka placówek z adresem fizycznym.

Jest jeszcze jedna grupa przedsiębiorców, którzy posiadają sklepy internetowe. Są to osoby fizyczne, które, najczęściej z powodów finansowych, nie zdecydowały się na prowadzenie sklepu stacjonarnego. Wśród takich osób rekrutuje się największa liczba posiadaczy witryn internetowych oraz kont na Allegro.  

Sprzedaż przez internet - to się opłaca

Przed założeniem sklepu internetowego warto zastanowić się nad kilkoma rzeczami, które tak na dobrą sprawę konstytuują tego rodzaju sprzedaż. Przede wszystkim trzeba podjąć decyzję odnośnie sprzedawanego przez siebie produktu lub grupy produktów. Nie należy sugerować się obiegową opinią, że w internecie można kupić i sprzedać wszystko. Handel określonymi produktami może wiązać się z poniesieniem sporych kosztów oraz spełnieniem szczególnych warunków. Należy zatem zastanowić się, czy wybór takich przedmiotów sprzedaży nie pociągnie za sobą dodatkowych opłat, przez co ich cena stanie się zbyt wysoka, a całe przedsiębiorstwo mało opłacalne.

Według danych z ankiety, przeprowadzonej w 2017 roku, największą popularnością wśród kupujących w internecie cieszyły się akcesoria, dodatki i odzież (73%), książki, płyty oraz filmy (70%), a także sprzęt AGD/RTV (58%). Z jednej strony, handlowiec mający do dyspozycji taki towar w większości przypadków jest w stanie osiągnąć całkiem niezłe wyniki sprzedaży, z drugiej - musi się liczyć z ogromną konkurencją i niekiedy ze znacznymi wahaniami cen.

Z tego powodu warto zastanowić się nad sprzedawaniem czegoś, co jest unikatowe i trudno dostępne. Ze względu na niewielką dostępność takich  towarów, sprzedawca może liczyć na zainteresowanie klientów i zyski. Problemem może być jednak produkt, który ze względu na swoją unikalność może być znany jedynie pasjonatom tematu. Może wtedy okazać się, że pomimo małej konkurencji i niewielkich kosztów utrzymania witryny, sprzedaż przez internet będzie niewielka i nie pozwoli takiemu przedsiębiorcy na utrzymanie się. Jednakże nie zawsze wiadomo, jakie będą trendy w nadchodzących latach.

Dobrym przykładem takich zmieniających się trendów jest wybuch mody na strony internetowe oferujące rękodzieło. W przeszłości, z racji tego, że kupców na tego rodzaju produkty było niewielu, twórcy mieli trudności z wypromowaniem swoich towarów. Obecnie, szczególnie na Zachodzie, taki typ działalności jest niezwykle dochodowy. Powstają nawet specjalne portale, oferujące rękodzielnikom stworzenie własnego sklepu internetowego i sprzedawanie swojej twórczości na całym świecie za pośrednictwem sieci.

Sprzedaż przez internet - tego nie próbuj

W każdej branży wskazać można przedmioty, których lepiej nie sprzedawać przez internet. W branży odzieżowej niełatwo jest handlować luksusowym obuwiem. Zwłaszcza buty to trudna branża, jeżeli chodzi o handel przez internet. W przypadku obuwia w wersji luksusowej oprócz wygody trzeba również zwrócić uwagę na wykonanie, materiał oraz wszystkie te szczegóły, które odróżniają dobrze wykonany i oryginalny towar od taniej podróbki.

Podobnie jest w branży ślubnej. Ze względu na specyfikę takiego asortymentu, sprzedaż sukien ślubnych w internecie nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze, takim zakupom brak szczególnej atmosfery i celebry, która jest szczególnie ważna dla  przyszłych panien młodych. Po drugie, ze względu na prawdopodobne przeróbki i poprawki, które wielokrotnie są wliczone w cenę kupowanego stroju, nie sposób takiej usługi oferować przez internet.

Bardzo nieopłacalne wydaje się również handlowanie przedmiotami, których sprzedaż ze względu na ich specjalne właściwości jest opatrzona obostrzeniami. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w sprzedaży materiałów chemicznych, odczynników, a także elementów wyposażenia broni oraz wszelkiego rodzaju uzbrojenia. Jest to związane z tym, że wielu przewoźników nie zgadza się na  przewożenie tego rodzaju materiałów, nawet odpowiednio zapakowanych i chronionych.

Ze względu na przepisy polskiego prawa handel bronią nie wydaje się dobrym pomysłem, jeśli planuje się otwarcie tylko sklepu internetowego. Według regulacji dotyczących tego rodzaju handlu, sklepy militarne mogą jedynie taki towar oferować, natomiast odbiór powinien nastąpić w sklepie stacjonarnym  i za okazaniem odpowiednich uprawnień.

Podobnie ma się sprawa z roślinami, zwierzętami, które trafiły na listę zagrożonych gatunków oraz przedmiotów z nich wykonanych. Ze względu na to, że oferowanie do ich kupna jest nielegalne, nie warto, a nawet nie można prowadzić takiej działalności.

Od czasu do czasu w sieci natknąć można się na sklepy internetowe sprzedające alkohol. Pomimo że nie istnieje ustawa zabraniająca jego sprzedaży, po części tego typu działalność jest zabroniona przez przepisy regulujące jego dostępność. Ze względu na to, że handel odbywa się w sieci, sprzedawca nie ma możliwości dokładnego zweryfikowania dokumentu tożsamości. Ze względu na to jednak, że regulacje nie są zbyt jasne, sprzedawca, który prześle zamówiony alkohol do klienta, może dostać z tego powodu mandat.

Ze względu na to, że internet staje się globalnym sklepem, nie ma właściwie branży, w której sklepy internetowe nie mogłyby działać. Jednakże ze względu na to, czy oferowane produkty mają przyciągnąć masowego nabywcę, trzeba rozważyć, czy taka sprzedaż przez internet jest rzeczywiście opłacalna.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów