0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czekają nas podwyżki emerytur?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Emerytury w Polsce są na niskim poziomie. Dlatego emeryci czekają na każdą informację o zmianie ich wysokości. Czy w niedługim czasie czekają ich podwyżki emerytur?

Waloryzacja środków na kontach ubezpieczonych

Jak co roku 1 czerwca ZUS rozpoczął waloryzację środków zgromadzonych na kontach i subkontach ubezpieczonych, w tym waloryzację kapitału początkowego. Dzięki temu środki rosną wtedy o określony procent. Natomiast wysokość waloryzacji konta zależy od inflacji i od wzrostu płac oraz liczby ubezpieczonych z poprzedniego roku. Waloryzacja subkonta to pochodna dynamiki wzrostu PKB z ostatnich 5 lat.

„W czerwcu stany kont ubezpieczonych wzrosły o 5,41 proc., a stany subkont – o 5,23 proc.” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Oznacza to, że osobie, która na koniec stycznia tego roku zgromadziła 300 tys. zł, w czerwcu dopisano ok. 16 tys. zł (300 tys. × 5,41%). Gdy ktoś dotąd zgromadził 500 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to stan konta tej osoby zwiększył się o ok. 26  tys. zł (500 tys. × 5,23%). Po wykonaniu waloryzacji rocznych kolejnym krokiem jest przygotowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2020 roku. Będzie ona dostępna w formie elektronicznej na profilu PUE ZUS prawdopodobnie do końca wakacji. Zgodnie z komunikatem ZUS-u osoby, które ukończyły 35 r.ż., dostaną też prognozę emerytury.

Podwyżki emerytur w 2022 roku

Jak informuje money.pl, z rządowych planów wynika, że waloryzacja rent i emerytur w 2022 roku znajdzie się na poziomie 4% (wzrost cen plus 20% wskaźnika wzrostu płac). Obecnie możemy posługiwać się jedynie prognozami, jednak z reguły ostateczna waloryzacja emerytur i rent jest zbliżona do tego, co prognozują analitycy. Rzeczywistą wysokość waloryzacji poznamy dopiero na przełomie stycznia i lutego.

Gdyby spełnił się scenariusz waloryzacji na poziomie 4%, emerytury wzrosłyby następująco:

  • emerytura 1500 zł – wzrost o 60 zł, 
  • emerytura 2000 zł – wzrost o 80 zł, 
  • emerytura 2500 zł – wzrost o 100 zł,
  • emerytura 3000 zł – wzrost o 120 zł,
  • emerytura 4000 zł – wzrost o 160 zł.

Waloryzacja środków na kontach ubezpieczonych odbywa się raz do roku i dzięki temu zgromadzone środki są powiększane o ustalony procent. Natomiast waloryzacja rent i emerytur wpływa w szybszy sposób na podwyżki emerytur i sprawi, że w przyszłym roku emeryci dostaną więcej pieniędzy.

 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów