0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak odliczyć VAT od wynajmowanego garażu

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wielu przedsiębiorców decyduje się na wynajęcie garażu w pobliżu siedziby firmy. Rozwiązanie to ma służyć często zarówno jemu samemu, jak i pracownikom czy klientom. W takiej sytuacji często pojawia się pytanie - jak odliczyć VAT od takiego wydatku? Odpowiedź na nie znajdziesz w poniższym artykule.

Jak odliczyć VAT od garażu na samochód firmowy?

To, jak będzie wyglądało odliczenie VAT od czynszu najmu garażu na samochody firmowe, będzie zależało od tego, jakiego rodzaju pojazdy będą w nim parkowane. Jeżeli będą to auta wykorzystywane do działalności mieszanej, wówczas - tak jak od innych wydatków związanych z bieżącą eksploatacją pojazdu - przedsiębiorca będzie mógł odliczyć 50 proc. VAT z faktury za najem garażu.

Ważne!

By w ogóle mówić o odliczeniu VAT od wydatków na czynsz najmu garażu, konieczne jest właściwe udokumentowanie kosztu. W tym wypadku jedynym dokumentem, który uprawnia do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług, jest faktura.

Jeżeli natomiast w garażu będą parkowane samochody wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej, które zostały zgłoszone na VAT-26 i do których prowadzona jest kilometrówka, wówczas od czynszu najmu przedsiębiorca będzie miał prawo odliczyć VAT w pełnej wysokości.

Takie podejście jest zgodne ze stanowiskiem organów podatkowych. Ich zdaniem w katalogu wydatków eksploatacyjnych mieszczą się m.in. koszty wynikające z używania samochodu do celów służbowych (np. opłaty za przejazd autostradą, czy też opłaty parkingowe). Najem garażu należy uznać bowiem za nieodbiegający swoim charakterem od opłat parkingowych uiszczanych za korzystanie z miejsca postojowego przez określony czas.

Jak odliczyć VAT w pełnej wysokości?

Jeżeli z garażu mają korzystać różne samochody, w tym również klientów, przedsiębiorca może ustanowić regulamin wewnętrzny korzystania z miejsc parkingowych. W sytuacji gdy będzie z niego wynikać, iż garaż firmowy jest przeznaczony dla różnego rodzaju pojazdów, wydatek, jakim jest czynsz najmu, należy uznać za koszt ogólny, związany z prowadzeniem opodatkowanej działalności. W takim wypadku przedsiębiorca może odliczać VAT w pełnej wysokości.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów