Początkujący przedsiębiorcy borykają się z szeregiem formalności. Jeżeli firma jest płatnikiem VAT dochodzą kolejne obowiązki, o których łatwo zapomnieć. Dowiedz się, jakie są błędy początkujących przedsiębiorców wrozliczeniu VAT i naucz się ich unikać.
Błędy początkujących przedsiębiorców - przekroczenie terminów podatkowych
Początkujący przedsiębiorcy często mylą termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy z terminem zapłaty podatku VAT. Warto więc przypomnieć, do kiedy jaki podatek należy zapłacić:
-
podatek od towarów i usług (VAT) - do 25. dnia miesiąca następującego po każdym miesiącu (w rozliczeniu kwartalnym do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kwartale),
-
zaliczka na podatek dochodowy: na zasadach ogólnych lub podatek liniowy - do 20. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - do 20. dnia miesiąca, karta podatkowa do 7. dnia miesiąca.
Błędy początkujących przedsiębiorców a niezgłoszenie działalności
Co do zasady, przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą mają prawo do skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT (art.113 ust. 1 i 9 Ustawy o podatku od towarów i usług) ze względu na limit obrotów do 150 tys. zł. Jeżeli przedsiębiorca nie dokona zgłoszenia swojej działalności w urzędzie skarbowym na druku VAT-R- co do zasady korzysta ze zwolnienia. Brak rejestracji ma swoje konsekwencje dla nabywców, którzy nie będą mogli odliczyć podatku VAT.
Błędy początkujących przedsiębiorców - złe obliczenie kwoty podatku VAT
Pierwszym poważnym błędem w obliczaniu kwoty podatku VAT, jest próba odliczenia podatku VAT od wydatków osobistych, niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Problemem dla początkującego przedsiębiorcy może być szczególnie rozliczanie paliwa do samochodów osobowych użytkowanych w celach mieszanych, gdzie możliwość odliczenia 50% kwoty VAT będzie przysługiwać dopiero od 1 lipca 2015 r.
Warto przypomnieć, że istnieją także inne wydatki od których nie można odliczyć VAT. Są to:
-
usługi noclegowe,
-
usługi gastronomiczne.
Błędy początkujących przedsiębiorców - stosowanie nieprawidłowych stawek VAT
Początkujący przedsiębiorcy mogą mieć również problem z określeniem prawidłowych stawek VAT. Często zdarza się, że stosują zaniżone stawki, szczególnie jeśli chodzi o usługi budowlane.
Problemem mogą być także nadwyżki podatku VAT naliczonego (od zakupu) nad należnym (od sprzedaży). Podatnik ma prawo albo wnioskować o zwrot nadwyżki, albo przenieść ją na następny okres rozliczeniowy. Należy uważać, żeby kwoty były takie same. Inaczej konieczne będzie złożenie korekty deklaracji wraz z wyjaśnieniem.
Często zdarza się również, że deklaracja VAT jest wypełniona źle z powodu błędów rachunkowych. Podatnicy zwyczajnie mylą się w obliczeniach np. przy zaokrągleniach.