0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Błędy początkujących przedsiębiorców w rozliczeniu VAT

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Początkujący przedsiębiorcy borykają się z szeregiem formalności. Jeżeli firma jest płatnikiem VAT dochodzą kolejne obowiązki, o których łatwo zapomnieć. Dowiedz się, jakie są błędy początkujących przedsiębiorców wrozliczeniu VAT i naucz się ich unikać.

Błędy początkujących przedsiębiorców - przekroczenie terminów podatkowych

Początkujący przedsiębiorcy często mylą termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy z terminem zapłaty podatku VAT. Warto więc przypomnieć, do kiedy jaki podatek należy zapłacić:

  • podatek od towarów i usług (VAT) - do 25. dnia miesiąca następującego po każdym miesiącu (w rozliczeniu kwartalnym do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kwartale),

  • zaliczka na podatek dochodowy: na zasadach ogólnych lub podatek liniowy - do 20. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - do 20. dnia miesiąca, karta podatkowa do 7. dnia miesiąca.

Błędy początkujących przedsiębiorców a niezgłoszenie działalności

Co do zasady, przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą mają prawo do skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT (art.113 ust. 1 i 9 Ustawy o podatku od towarów i usług) ze względu na limit obrotów do 150 tys. zł. Jeżeli przedsiębiorca nie dokona zgłoszenia swojej działalności w urzędzie skarbowym na  druku VAT-R- co do zasady korzysta ze zwolnienia. Brak rejestracji ma swoje konsekwencje dla nabywców, którzy nie będą mogli odliczyć podatku VAT.

Błędy początkujących przedsiębiorców - złe obliczenie kwoty podatku VAT

Pierwszym poważnym błędem w obliczaniu kwoty podatku VAT, jest próba odliczenia podatku VAT od wydatków osobistych, niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Problemem dla początkującego przedsiębiorcy może być szczególnie rozliczanie paliwa do samochodów osobowych użytkowanych w celach mieszanych, gdzie możliwość odliczenia 50% kwoty VAT będzie przysługiwać dopiero od 1 lipca 2015 r.

Warto przypomnieć, że istnieją także inne wydatki od których nie można odliczyć VAT. Są to:

  • usługi noclegowe,

  • usługi gastronomiczne.

Błędy początkujących przedsiębiorców - stosowanie nieprawidłowych stawek VAT

Początkujący przedsiębiorcy mogą mieć również problem z określeniem prawidłowych stawek VAT. Często zdarza się, że stosują zaniżone stawki, szczególnie jeśli chodzi o usługi budowlane.

Problemem mogą być także nadwyżki podatku VAT naliczonego (od zakupu) nad należnym (od sprzedaży). Podatnik ma prawo albo wnioskować o zwrot nadwyżki, albo przenieść ją na następny okres rozliczeniowy. Należy uważać, żeby kwoty były takie same. Inaczej konieczne będzie złożenie korekty deklaracji wraz z wyjaśnieniem.

Często zdarza się również, że deklaracja VAT jest wypełniona źle z powodu błędów rachunkowych. Podatnicy zwyczajnie mylą się w obliczeniach np. przy zaokrągleniach.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów