Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Kiedy podatek liniowy może być niekorzystny?

Podatek liniowy to forma opodatkowania, w której dochód jest opodatkowany zawsze stałą stawką - 19%. W niektórych sytuacjach jest to wyjście wyjątkowo opłacalne - jeśli przedsiębiorca przekroczy drugi próg podatkowy (przychód większy niż 85 528 zł), w przypadku skali podatkowej byłby zobowiązany do zapłaty podatku w wysokości aż 32%. Jednak także w tym przypadku istnieje druga strona medalu - podatek liniowy może być także nieopłacalny. Sprawdź, kiedy warto się na niego zdecydować.

Zalety podatku liniowego

Podstawową i często decydującą o jego wyborze zaletą podatku liniowego jest fakt, że bez względu na wysokość dochodów w trakcie roku podatkowego, zawsze stosowana jest jedna stawka podatku - 19%. Zatem przedsiębiorca, który spodziewa się w danym roku podatkowym przekroczyć kwotę 85 528 zł dochodu, powinien zastanowić się nad wyborem podatku liniowego. Chroni on bowiem przed koniecznością odprowadzania 32% daniny do urzędu skarbowego.

Drugim plusem podatku liniowego jest brak obowiązku zapłaty podatku w momencie, kiedy podatnik nie osiągnie przychodu. Nie ma obawy, że - jak to jest np. w przypadku karty podatkowej - konieczne będzie opłacenie podatku nawet w momencie, kiedy w rzeczywistości podatnik “wyjdzie” na zero lub też poniesie stratę.

Trzecim atutem podatku liniowego jest łatwość wyliczenia zobowiązania podatkowego, ponieważ przedsiębiorca nie musi pamiętać o konieczności uwzględniania kwoty zmniejszającej podatku oraz pamiętania o progach w skali podatkowej.

Wady podatku liniowego

Podatek liniowy nie jest podatkiem idealnym - ma także swoje wady.

Pierwsza z nich to brak możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku. Drugą cechą podatku liniowego, która może przemawiać przeciw niemu, jest brak możliwości skorzystania z ulg podatkowych. Ulgi, np. na internet lub dzieci, pozwalają czasem znacznie obniżyć wartość podatku odprowadzanego do urzędu skarbowego - jeśli więc przedsiębiorca może z nich skorzystać, warto wstrzymać się z wyborem metody liniowej. Wybierając podatek liniowy przedsiębiorca powinien pamiętać także, że nie będzie miał możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Wadą podatku liniowego może być także konieczność prowadzenia księgi przychodów i rozchodów lub - po przekroczeniu przychodu w wysokości 1 200 000 euro - ksiąg rachunkowych. W porównaniu z kartą podatkową, niewymagającą ewidencji, lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w którym należy założyć prostszą ewidencję przychodów, taki wymóg może być męczący.

Podatek liniowy może być zatem korzystną formą rozliczenia, z drugiej strony posiada jednak wady, które mogą go zdyskwalifikować w oczach przedsiębiorcy. Podejmując decyzję o wyborze formy opodatkowania warto zatem indywidualnie przekalkulować wszystkie za i przeciw, i wybrać podatek dochodowy najlepiej dopasowany do własnej firmy.