Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatek liniowy - kiedy może być niekorzystny?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Podatek liniowy to forma opodatkowania, w której dochód jest opodatkowany zawsze stałą stawką - 19%. W niektórych sytuacjach jest to wyjście wyjątkowo opłacalne - jeśli przedsiębiorca przekroczy drugi próg podatkowy (przychód większy niż 85 528 zł), w przypadku skali podatkowej byłby zobowiązany do zapłaty podatku w wysokości aż 32%. Jednak także w tym przypadku istnieje druga strona medalu - podatek liniowy może być także nieopłacalny. Sprawdź, kiedy warto się na niego zdecydować.

Podatek liniowy - zalety

Podstawową i często decydującą o jego wyborze zaletą podatku liniowego jest fakt, że bez względu na wysokość dochodów w trakcie roku podatkowego, zawsze stosowana jest jedna stawka podatku - 19%. Zatem przedsiębiorca, który spodziewa się w danym roku podatkowym przekroczyć kwotę 85 528 zł dochodu, powinien zastanowić się nad wyborem podatku liniowego. Chroni on bowiem przed koniecznością odprowadzania 32% daniny do urzędu skarbowego.

Drugim plusem podatku liniowego jest brak obowiązku zapłaty podatku w momencie, kiedy podatnik nie osiągnie przychodu. Nie ma obawy, że - jak to jest np. w przypadku karty podatkowej - konieczne będzie opłacenie podatku nawet w momencie, kiedy w rzeczywistości podatnik “wyjdzie” na zero lub też poniesie stratę.

Trzecim atutem podatku liniowego jest łatwość wyliczenia zobowiązania podatkowego, ponieważ przedsiębiorca nie musi pamiętać o konieczności uwzględniania kwoty zmniejszającej podatku oraz pamiętania o progach w skali podatkowej.

Podatek liniowy - wady

Podatek liniowy nie jest podatkiem idealnym - ma także swoje wady.

Pierwsza z nich to brak możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku. Drugą cechą podatku liniowego, która może przemawiać przeciw niemu, jest brak możliwości skorzystania z ulg podatkowych. Ulgi, np. na internet lub dzieci, pozwalają czasem znacznie obniżyć wartość podatku odprowadzanego do urzędu skarbowego - jeśli więc przedsiębiorca może z nich skorzystać, warto wstrzymać się z wyborem metody liniowej. Wybierając podatek liniowy przedsiębiorca powinien pamiętać także, że nie będzie miał możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Wadą podatku liniowego może być także konieczność prowadzenia księgi przychodów i rozchodów lub - po przekroczeniu przychodu w wysokości 1 200 000 euro - ksiąg rachunkowych. W porównaniu z kartą podatkową, niewymagającą ewidencji, lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w którym należy założyć prostszą ewidencję przychodów, taki wymóg może być męczący.

Podatek liniowy może być zatem korzystną formą rozliczenia, z drugiej strony posiada jednak wady, które mogą go zdyskwalifikować w oczach przedsiębiorcy. Podejmując decyzję o wyborze formy opodatkowania warto zatem indywidualnie przekalkulować wszystkie za i przeciw, i wybrać podatek dochodowy najlepiej dopasowany do własnej firmy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów